TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anieli, Kasrota, Soni 28 Marca 2024, 12:03
Dziś 12°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

Abp Piero Marini na Uroczystości Bożego Ciała w Kaliszu

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 04.06.2015

Eucharystia jest najbardziej autentyczną szkołą życia chrześcijańskiego. W tym sensie co niedzielę idziemy jakby do szkoły i uczymy się ze stołu Słowa i stołu Chleba Życia być uczniami Chrystusa oraz żyć tym samym Jego życiem – mówił abp Piero Marini, który przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała w Kaliszu i odprawił Mszę św. na zakończenie Kongresu Eucharystycznego w diecezji kaliskiej.

Procesja rozpoczęła się w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, skąd ulicami miasta przeszła przed Sanktuarium św. Józefa, gdzie błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem udzielił abp Piero Marini, który po zakończeniu procesji przewodniczył Mszy św. Wraz z delegatem papieskim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała i licznie zgromadzeni kapłani.

Na początku Eucharystii biskup kaliski prosił o modlitwę w intencji całego Kościoła kaliskiego. – W uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, którą kończmy obchody Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego pragniemy dobremu Bogu podziękować za dar wiary. Ogarniamy modlitwą cały Kościół kaliski, szczególnie chcemy pamiętać o ludziach chorych, spracowanych, starszych, ale też o dzieciach i młodzieży, aby Pan Bóg chronił ich od nieszczęść, złych ludzi, niebezpieczeństw. Pokornie prośmy o Boże błogosławieństwo dla miasta Kalisza, dla władz, aby z odwagą, ale też wierni Chrystusowi prowadzili nas i wspomagali w tym ziemskim pielgrzymowaniu, zwłaszcza tych, którym potrzebna jest pomoc – powiedział bp Janiak.

W homilii delegat papieski podkreślał, że Msza św. w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa posiada dwa elementy charakterystyczne, czyli jest pielgrzymką – procesją z Najświętszym Sakramentem, do której wszyscy są zaproszeni, by ją przejść ulicami miasta, a także jest przymierzem pomiędzy Bogiem a swoim ludem. – Za każdym razem Kościół zaprasza nas nie tylko, by przejść tę drogę fizycznie, ale przede wszystkim, by przejść drogę wiary. To jest droga, którą każdy z nas jest wezwany, by przebyć razem z uczniami Jezusa danego czasu. Wiara nie jest bowiem darem raz zagwarantowanym na zawsze, ale jest skarbem, który trzeba strzec i pogłębiać poprzez trud, poszukiwanie i wysiłek każdego dnia. Owo pójście poza to, co można zobaczyć jest przejściem trudnym do zrealizowania w dzisiejszym świecie, gdyż często towarzyszy mu cierpienie i wątpliwość, ale jest jedynym, który może nas zbawić – mówił abp Marini.

Wskazał, że w tej pielgrzymce wiary Kościół poprzez procesję z Najświętszym Sakramentem przypomina, że człowiek nie jest sam, ale towarzyszy mu w tej drodze Jezus. – On nadal idzie drogami naszych ulic, by wejść do naszych domów, zaprosić wszystkich, aby zasiedli za stołem i sprawowali razem z Nim Paschę – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że pielgrzymka wiary prowadzi do spotkania z Panem. – Zawsze wtedy, gdy tak jak dziś, jesteśmy zgromadzeni na sprawowaniu Eucharystii, czynimy przystanek w naszej pielgrzymce, aby spotkać Pana, wysłuchać Jego Słowa i otrzymać Jego Ciało i Jego Krew. Jak w Wieczerniku Pan Jezus był obecny pomiędzy uczniami, tak samo jest obecny w naszym zgromadzeniu. Bóg naszej wiary nie jest Bogiem dalekim. On wchodzi w historię, woła człowieka po imieniu i z nim współdziała. Chrześcijanin jest zatem wezwany, aby wsłuchiwać się w Syna Bożego, w którego ludzkim obliczu objawił się niewidzialny Bóg – przekonywał ceremoniarz papieski.

Zauważył, że Ewangelia podkreśla charakter Nowego Przymierza, właściwy Eucharystii. – Z jednej strony Eucharystia jest syntezą całego życia Chrystusa, a z drugiej strony jest ofiarą całego życia chrześcijanina. Gest spożywania chleba i picia wina eucharystycznego oznacza, że naszym powołaniem jest uczestniczenie w życiu Jezusa. Żyć w przymierzu z Bogiem w naszym życiu, co stanowi wymóg uczestniczenia w Eucharystii, oznacza w swej istocie dawać świadectwo miłości. Cała Eucharystia zamyka się w geście miłości – tłumaczy abp Marini.

Stwierdził, że Eucharystia jest najbardziej autentyczną szkołą życia chrześcijańskiego. – W tym sensie co niedzielę idziemy jakby do szkoły i uczymy się ze stołu Słowa i stołu Chleba Życia być uczniami Chrystusa oraz żyć tym samym Jego życiem. Czy niedziela jest dla nas dniem szczególnym? Czy jest ona spotkaniem z Panem we wspólnocie? Nie możemy być chrześcijanami, nie możemy kochać innych jeśli wpierw nie doświadczymy miłości Boga we wspólnocie celebracji niedzieli. Jest rzeczywiście prawdą, co mówili pierwsi chrześcijanie: „bez niedzieli my nie możemy żyć” – mówił przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Diecezjalny Kongres Eucharystyczny - KALISZ - Msza święta w uroczystość Bożego Ciała na zakończenie Kongresu Eucharystycznego


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła