TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny 26 Maja 2024, 02:15
Dziś 13°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Akcja Katolicka na marcowej modlitwie u Świętego Józefa

Członkowie Akcji Katolickiej to niesamowici świadkowie Bożego działania, Bożej przemiany, Bożej łaski – mówił bp Marek Solarczyk, który 3 marca przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat marcowego spotkania brzmiał: „20-lecie odrodzonej Akcji Katolickiej – w służbie życiu i rodzinie”. Przybyłych na spotkanie członków Akcji Katolickiej i pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili członkowie Akcji Katolickiej z diecezji kaliskiej i ks. Szymon Rybak.

O roli Akcji Katolickiej w życiu rodziny i Kościoła w Polsce mówili: mec. Halina Szydełko, prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce, poseł na Sejm RP i prof. dr hab. Zbigniew Trybuła, wiceprezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce, prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. Prelegenci mówili o szerokiej działalności Akcji Katolickiej, prowadzeniu kampanii na rzecz świętowania niedzieli i rodziny, a także zachęcali do modlitwy w intencji ojczyzny. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej w Polsce. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, ks. Sławomir Kęszka, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, kilkudziesięciu kapłanów, członkowie Akcji Katolickiej, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii celebrans wskazywał, że Wielki Post jest czasem zatrzymania się nad własnym życiem, modlitwy, ofiary, miłości dla drugiego człowieka. - To jest ten czas, kiedy Pan Bóg ofiarowuje nam światło swojej łaski, kiedy doświadczamy niesamowitej nadziei, niesamowitego pokoju z tego, że On jest, że towarzyszy nam, że wspiera, że możemy zawsze na Niego liczyć. Jakże ważne jest, abyśmy potrafili to przekładać na różne inne okoliczności naszego życia – powiedział bp Solarczyk.

Podkreślał, że obecność Boga w życiu człowieka potrafi przemieniać. – Ważne jest, byśmy potrafili obronić w sobie wrażliwość na to, co jest mocą Boga. Ta obecność Boga potrafi niesamowicie prowadzić, przemieniać, wnosi wiele siły, nadziei w to, co przeżywamy. To jest siła apostolskiego zaangażowania człowieka – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że członkowie Akcji Katolickiej to niesamowici świadkowie Bożego działania, Bożej przemiany, Bożej łaski. - Apostolstwo Akcji Katolickiej to potrzeba decyzji, formacji, troski, ale przede wszystkim potrzeba pokornego uznania, że Pan Bóg będzie przeze mnie działał – mówił hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby swoje życie zawsze opierali na Bogu. - Warto tak żyć, aby Bóg nas prowadził i sprawił, że będziemy tymi, którzy przyczynią się, że Boże Królestwo nie będzie rozdarte i nie będzie opustoszałe, że będzie zjednoczone, że będzie otwarte i będzie siłą dla tych wszystkich, którzy będą stanowili bogactwo Jego wspólnoty. Wtedy te domy naszego życia będą mocne bez względu na wichry i ulewy, które mogą  w nie uderzyć, bo będą oparte na skale, jaką jest Jezus Chrystus – przekonywał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz członków Akcji Katolickiej.

W swoim przemówieniu biskup kaliski dziękował członkom Akcji Katolickiej za 20 lat aktywnej obecności w diecezji i w całym kraju. - Jesteście elitą Kościoła. Kościół docenia Waszą rangę, znaczenie, gotowość służby i wspiera Waszą aktywność religijną, apostolską, ale też świecką. Przez te minione dwie dekady podejmowaliście i nadal podejmujecie trud swojej formacji. Organizujecie dni skupienia, rekolekcje, sesje, konferencje. Jesteście radością biskupa i za to Wam dziękuję – mówił bp Janiak.

Podkreślał, że Akcja Katolicka angażuje się w wiele działań na rzecz rodziny. - Przez cały ten czas instytut Akcji Katolickiej podejmował wiele tematów, reagował na zagrożenia, które wynikają z różnych pułapek prawa państwowego, a właściwe niedoróbek prawa dotyczących spraw związanych z rodziną i rolą, jaką powinna odgrywać we współczesnym świecie – stwierdził hierarcha.

Wskazywał na działalność Akcji Katolickiej w parafiach. - Często angażujecie się w życie parafii. Podejmujecie konkretne działania na rzecz pomocy materialnej, np. w parafii katedralnej Akcja Katolicka codziennie rano rozdaje chleb. Służycie Kościołowi, narodowi i dzięki Waszej postawie będącej połączeniem wiary i życia oraz dzięki działaniom podejmowanym przez parafialne oddziały Akcji Katolickiej wnosicie do życia wspólnotowego, rodziny, społeczeństwa, Kościoła przejrzysty program, który świadczy o aktywnej obecności katolików w życiu całego narodu. Stanowicie siłę Kościoła. Za to dwudziestoletnie działanie dla naszego wspólnego dobra składam podziękowania z darem modlitwy – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Dziękował także o. Tadeuszowi Rydzykowi i współpracownikom za systematyczną i ofiarną pracę. – W imieniu Kościoła Kaliskiego dziękuję za Waszą gorliwość, ewangelizację, za codzienne bycie wśród ludzi zwłaszcza starszych i chorych przez modlitwę, wlewaną nadzieję, budzenie świadomości narodowej – powiedział bp Janiak.

O. Tadeusz Rydzyk dziękował Akcji Katolickiej za wspieranie Radia Maryja od początku działalności rozgłośni. Wskazywał, że w życiu każdego katolika najważniejsze są cztery elementy: informacja, formacja, organizacja i akcja. Zachęcał młodzież do adoracji przed Najświętszym Sakramentem i rozdał młodym wydane książeczki na ten temat.

W imieniu członków Akcji Katolickiej obecnym na modlitwie biskupom dziękował prof. Zbigniew Trybuła, który przypomniał, że Akcję Katolicką w diecezji kaliskiej powołał do istnienia pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.

Podczas Mszy św. zaśpiewała schola szkolno-parafialna „Boże Nutki” z Raszkowa pod kierunkiem Marzeny Klimek i Justyny Żurkiewicz.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia i nagrania audio: Radio Rodzina Kalisz
Nagranie video: Telewizja TRWAM

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - bp Marek Solarczyk - HOMILIA - 3 marca 2016


Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu - TRANSMISJA - 3 marca 2016


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła