TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Damiana, Romana, Romany 23 Lutego 2024, 11:31
Dziś 11°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Alleluja! Chrystus zmartwychwstał! - Wigilia Paschalna w Katedrze Kaliskiej

Adam Szymański Adam Szymański 03:14 04.04.2021

Jezus zmartwychwstał i pokazał, że do Niego należy ostatnie słowo, że na tym świecie nie grób, nie zło, nie nieprawość, nie zły duch królują, ale On - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii biskup kaliski akcentował, że Boży Syn, który oddał za nas swoje życie, zmartwychwstał i pokazał, że do Niego należy ostatnie słowo, że to On zwyciężył śmierć. - To jest niezwykła, dobra, piękna wiadomość. Chciałbym, aby każdy dzisiaj ją usłyszał. Jezus zmartwychwstał, żyje, jednoznacznie pokazał, że do Niego należy ostatnie słowo, że na tym świecie nie grób, nie zło, nie nieprawość, nie zły duch królują, ale On. Proszę przyjmijcie tę dobrą wiadomość – powiedział celebrans.

Wskazywał, że zmartwychwstanie Jezusa daje człowiekowi nadzieję. - To jest słowo nadziei na te trudne czasy, w których żyjemy, na przygnębienie, na cierpienia, na beznadzieję, która nas przygniata. To jest dobra wiadomość, że nie jesteśmy sami, że Jezus jest z nami, On jest tym, który nas wyzwala i przeprowadza. To jest nasza nadzieja – zaznaczył kaznodzieja.

Podkreślał, że życie człowieka przez chrzest zostało złączone z tajemnicą paschalną Chrystusa. – W chrzcie świętym zostaliśmy zanurzeni w mękę Pana Jezusa, aby został zgładzony nasz grzech i zostaliśmy zanurzeni w zmartwychwstanie, abyśmy mogli dostąpić zbawienia. Liturgia Wielkiej Nocy ma nam to przypomnieć, ale ma nas też poruszyć, abyśmy podjęli tę rzeczywistość – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Prosił wiernych, aby prawdę o zmartwychwstaniu głosili bliźnim. – Pozwólmy, aby nadzieja, która jest większa niż wszelkie cierpienia, choroba, doświadczenia, zagościła w nas. Gdy wyjdziemy z tej pięknej celebracji opowiadajmy innym, że Jezus jest Panem, że On umarł, ale zmartwychwstał i do Niego należy ostatnie słowo. Dlatego mimo tych wszystkich doświadczeń możemy żyć nadzieją. Nie wiemy co nas spotka w najbliższym czasie, ale wiemy, że wszystko jest w Jego rękach i do Niego należy ostatnie słowo – przekonywał bp Bryl.

Na zakończenie celebracji miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, z którym biskup kaliski Damian Bryl wyszedł przed katedrę kaliską, by pobłogosławić parafię i miasto.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, biskup kaliski senior Stanisław Napierała, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński i kilku kapłanów.

Ze względu na pandemię w liturgii uczestniczyło niewielkie grono wiernych.

Pozostali mogli łączyć się duchowo poprzez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła