TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Joachima, Kiry, Maurycego 21 Marca 2023, 00:07
Dziś 8°C
Jutro 10°C
Szukaj w serwisie

,,Bezpieczne ferie zimowe 2023”

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 12:26 01.02.2023

,,Bezpieczne ferie zimowe 2023” pod takim kryptonimem funkcjonariusze Straży Miejskiej Kalisza prowadzić będą przez okres ferii specjalne działania na terenie miasta.

Codziennymi kontrolami objęte zostaną takie miejsca jak: parki, skwery, galerie handlowe, lodowiska, boiska szkolne, osiedlowe place zabaw oraz inne tereny, gdzie najchętniej przebywają dzieci i młodzież. Celem przeprowadzonych działań będzie m.in.: zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży spędzającym ferie w mieście, jak również innych formach zimowego wypoczynku. Ponadto kilkanaście dni przed rozpoczęciem ferii zimowych, jak co roku strażnicy miejscy prowadzą akcję profilaktyczną mająca na celu uświadamianie dzieci i młodzieży w zakresie zagrożeń, które mogą na nich czyhać w trakcie ferii.

Poniżej przedstawiamy przykładowy zestaw zasad bezpieczeństwa, których przyswojenie pozwoli spędzić ferie bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Pamiętajcie, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą: 

1. Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów - swoje i przyjaciół.

2. Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami - nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela.

3. Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i - jeśli to możliwe - blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi.

4. Nie wsiadaj do auta, jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.

5. Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy - czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej.

6. Przebywając na dworze, pływalni czy w sklepowym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni.

7. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są wciąż aktualnym problemem.

8. Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam - zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie - staraj się wracać do miejsca zamieszkania  w towarzystwie przyjaciół.

9. Ferie to czas rozpoczynający wzmożony kontakt z alkoholem i substancjami psychoaktywnymi. Nie daj szans, aby feryjne picie i branie narkotyków powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń.

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła