TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 11:02
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Biskup Damian Bryl poświęcił halę sportową w diecezjalnym technikum

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 07:06 07.10.2021

Biskup kaliski poświęcił nowoczesną halę sportową w Zespole Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej. - Ta sala jest znakiem dla nas jak współpraca wielu osób może pięknie owocować – mówił bp Bryl.

Obecnie do technikum św. Józefa w Kaliszu uczęszcza prawie 700 uczniów. Taka ilość osób wymaga ciągłego rozwoju bazy dydaktycznej, dlatego w ubiegłym roku oddano do użytku łącznik pomiędzy szkołą a salą gimnastyczną, w którym znajduje się 7 sal lekcyjnych, pokój nauczycielski i zaplecze socjalne.

W tym roku zakończona została trwająca ponad dwa lata budowa sali gimnastycznej. – Oddajemy do użytku salę gimnastyczną, która jest pełnowymiarową salą, w której można rozgrywać wszystkie dyscypliny sportowe. W sali znajdują się trybuny mogące pomieścić ponad 300 osób, a na dodatkowe wydarzenia będą również trybuny wysuwane, docelowo może być ponad 500 miejsc siedzących. W budynku są także szatnie, pomieszczenia socjalne, siłownia – powiedział ks. Adam Kraska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej.

W swoim wystąpieniu biskup kaliski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania szkoły, a teraz nowoczesnej hali sportowej. Spośród tych osób wymienił bp. Edwarda Janiaka, który był inicjatorem utworzenia technikum i budowy tej sali.

Zaznaczył, że hala sportowa powstała dzięki wielkiemu wysiłkowi wielu osób. – Ta sala jest znakiem dla nas jak współpraca wielu osób może pięknie owocować, jak razem możemy zrobić piękne dzieło. Chciałbym, żeby ten duch współpracy dalej nam towarzyszył, żebyśmy razem jak najlepiej pomagali tym młodym ludziom, aby mieli dobre warunki do kształcenia – powiedział hierarcha.

Życzył młodzieży, aby dobrze wykorzystała czas na kształcenie się w każdym wymiarze. – Ta szkoła z nowoczesną halą jest szansą dla młodych ludzi, aby mogli rozwijać się i kształcić na dobrych, wrażliwych, mądrych i odpowiedzialnych obywateli – stwierdził bp Bryl.

Z kolei minister rodziny i polityki społecznej wskazała, że budowa hali została dofinansowana ze środków rządowych.

– Życzę szanownemu gronu pedagogicznemu, abyście byli mistrzami i przewodnikami dla młodego pokolenia, abyście tym młodym ludziom pokazali, jak można przejść przez życie z godnością, nie raniąc drugiego człowieka i przede wszystkim rozwinęli skrzydła tym młodym, aby chcieli realizować swoje marzenia i w tym wszystkim byli dobrymi ludźmi – mówiła Marlena Maląg.

Podczas uroczystości wręczono Srebrne Lilie św. Józefa. Takie odznaczenia otrzymali: biskup kaliski Damian Bryl, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i poseł Jan Mosiński.

Przybyli na uroczystość otwarcia nowej hali sportowej mogli obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli diecezjalnego technikum.

Technikum św. Józefa zainaugurowało swoją działalność w Kaliszu 4 września 2017 r. Inicjatorem utworzenia szkoły był biskup kaliski Edward Janiak. Pierwsi absolwenci opuścili mury szkoły w czerwcu br.

– Rok 2020/2021 był dla nas bardzo ważny, ponieważ udało nam się wykształcić pierwszych 66 absolwentów. Były pierwsze matury. Chcę nadmienić, że zdawalność matury w naszej szkole była bardzo wysoka, bo 82 proc. To jest ze szkół zawodowych Kalisza najwyższy wynik. Średnia krajowa w technikach to 74 proc. Bardzo dziękuję mojej zastępczyni i wszystkim nauczycielom za włożony trud i pracę w kształcenie młodych ludzi – powiedział w rozmowie z KAI ks. Adam Kraska.

W technikum św. Józefa uczniowie kształcą się w klasach o profilach: technik technologii drewna, technik mechatronik, technik informatyk, technik fotografii i multimediów oraz technik programista. Spośród języków obcych wiodącym jest język angielski. Oprócz niego uczniowie uczą się języka hiszpańskiego, niemieckiego i włoskiego.

Szkoła ma także swój internat, w którym mieszka 56 osób.

W planach jest termomodernizacja szkoły oraz budowa boiska lekkoatletycznego z bieżnią.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła