TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 11:43
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Biskup Edward Janiak poświęcił odnowioną świątynię pw. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 10:40 07.04.2019

Gdyby kogoś spotkało takie nieszczęście, że odejdzie od Boga, to zawsze niech pamięta, że Bóg z niego nie rezygnuje, bo Bóg jest miłością - mówił bp Edward Janiak w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie. Biskup kaliski poświęcił odnowioną świątynię i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że cierpienie człowieka nabiera sensu tylko w świetle Chrystusowego krzyża. - Nie da się przeżyć życia bez krzyża, który dla każdego może mieć inną nazwę. Nigdy nie wolno mówić, że ktoś cierpi, bo go Pan Bóg skarał. Nie wiesz za kogo cierpi czy za ciebie, czy za mnie. To jest ogromna tajemnica w życiu każdego człowieka. Kiedy w Wielkim Poście medytujemy mękę Pańską widzimy, że z krzyża zawsze przebija zmartwychwstanie. Od grobu i krzyża silniejszy jest optymizm chrześcijański – stwierdził celebrans.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii o nawróceniu jawnogrzesznicy podkreślał, że Pan Bóg nigdy nie rezygnuje z człowieka. - Człowiek czasem schodzi na manowce życia, nie chce słuchać Pana Boga, ale zawsze może wrócić. Pan Bóg z nikogo nie rezygnuje. Z ludźmi bywa różnie, potrafią przekreślić człowieka, ale Bóg jest pełen miłosierdzia. Gdyby kogoś spotkało takie nieszczęście, że odejdzie od Boga, to zawsze niech pamięta, że Bóg z niego nie rezygnuje, bo Bóg jest miłością – przekonywał kaznodzieja.

Dodał, że brak nadziei i wiary prowadzą do nieraz samobójstwa. – Samobójstwo jest grzechem rozpaczy, dlatego bardzo trzeba dbać o życie duchowe, żeby być mocnym wewnętrznie – powiedział hierarcha.

Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania zaznaczył, że najważniejszą drogą prowadzącą do Boga jest drugi człowiek. – Kto nie kocha ludzi nie kocha Boga. Każdy człowiek ma w sobie iskrę nieśmiertelności, bo jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Każdemu człowiekowi należny jest szacunek i staruszkowi z laską i małemu dziecku – akcentował duchowny.

Biskup dziękował proboszczowi i parafianom za zaangażowanie w odnowienie świątyni, za ofiarność i modlitwę. – Troska o kościół to jest świadectwo o waszej miłości do Pana Boga i Kościoła. Za to piękne świadectwo bardzo serdecznie dziękuję – mówił bp Janiak.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się ks. kan. Henryk Lemke, proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie, ks. kan. Krzysztof Grobelny, były proboszcz tej parafii, kapłani z dekanatu pleszewskiego z dziekanem ks. Rafałem Mielcarkiem.

Dzisiejszą świątynię parafialną stanowi dawny kościół protestancki wzniesiony w latach 1844-1848. Po II wojnie światowej przekazany został parafii katolickiej i pełnił funkcję filialną. Parafię erygowano 29 marca 1978 r. Od 1 lipca 2018 r. proboszczem jest ks. kan. Henryk Lemke.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła