TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Amandy, Jana, Juliana 27 Maja 2024, 17:28
Dziś 24°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

Biskup Edward poświęcił „Okno życia” w Ostrzeszowie

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 24.03.2015

Biskup Kaliski Edward Janiak poświęcił w budynku przedszkola Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie „Okno życia”, które powstało pod patronatem Caritas Diecezji Kaliskiej. ,,Okno życia” to niewielkie pomieszczenie, w którym kobiety mogą bezpiecznie i anonimowo zostawić nowo narodzone dziecko, jeśli nie chcą lub nie mogą go wychowywać.

Bp Edward Janiak wyraził radość z takiej inicjatywy. - W Wigilię Dnia Świętości Życia, który ustanowił Jan Paweł II trzeba wyrazić radość z tej inicjatywy, chociaż wiemy, że były takie zakusy, aby likwidować te okna, ale wtedy społeczeństwo mądre i rozumne opierając się na statystykach pokazało, że istnieje potrzeba, że jest to ratunek życia – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Podkreślał, że Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem. - Ja mam czasem konflikt sumienia, ponieważ jak jestem w terenie, to wydaje się, że rozumiemy się, że szanujemy to życie. Tyle robi się dobrego w poszczególnych gminach dla dzieci, tyle jest inicjatywy społecznej, żeby był posiłek w szkole, żeby to dziecko nie było głodne. Wielu ludziom należy się słowo wdzięczności za ich trud, ale niepokoją mnie też niektóre rzeczy, jak ludzie jadą do Warszawy, to jakby pogłupieli, nie wiedzą jak głosować. Wszyscy są za życiem, ale głosują inaczej, a przecież trzeba być konsekwentnym. Kościół zawsze będzie mówił jednym głosem, że życie jest od poczęcia pod sercem matki po starca – zaznaczył hierarcha.

Podziękował za otwarcie „Okna życia”. - Dzisiejsza uroczystość wychodzi naprzeciw sytuacji skrajnej, to nie jest normalne, ale to jest szansa, żeby nie w koszu, na śmietnisku znaleźć niemowlaka, ale w dogodnym miejscu. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy się tutaj zaangażowali, pomysłodawcom, siostrom, Caritas Diecezji Kaliskiej, który to wykonał. Cieszę się z tego, ponieważ jest to wyjście naprzeciw tym ludziom, którzy nie mogą sobie poradzić. Każdy gest dobroci okazany drugiemu człowiekowi to jest prawdziwe chrześcijaństwo – stwierdził bp Janiak.

Procedura funkcjonowania ,,Okna życia” jest następująca. W momencie kiedy dziecko zostanie pozostawione w oknie, automatycznie uruchamia się alarm, na który od razu reagują siostry. Pomieszczenie jest rodzajem inkubatora, w którym muszą być zapewnione odpowiednie warunki: stała temperatura 35 stopni, wentylacja i klimatyzacja, tak żeby służyło temu maleńkiemu człowiekowi w sposób właściwy. Pozostawiony noworodek zostaje zabrany przez pogotowie, a następnie ma szansę trafić do adopcji i zyskać nową rodzinę. Matka, która oczywiście zachowuje anonimowość, ma jednak trzy miesiące na zmianę swojej decyzji.

Ostrzeszowskie „Okno życia” jest drugim w Diecezji Kaliskiej. Pierwsze zostało otwarte w marcu 2009 roku w Kaliszu - także w Domu Sióstr Nazaretanek -  a do tej pory pozostawiono w nim troje dzieci.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła