TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anatola, Leszka, Tamary 03 Czerwca 2023, 17:13
Dziś 19°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Biskup Edward z Leśnikami na Jasnej Górze

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 21.09.2013

Ponad 10 tysięcy osób zgromadziła na Jasnej Górze w sobotę, 21 września, 17. Pielgrzymka Leśników. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Bądźmy opiekunami stworzenia”.

W pielgrzymce biorą udział pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych, przedstawiciele ruchów ekologicznych.

Z leśnikami modli się bp Edward Janiak, Krajowy Duszpasterz Leśników. „Leśnicy to środowisko specyficzne, w Polsce jest w sumie ok. 26 tys. leśników, z czego prawie połowa przyjeżdża na te spotkania, i jest to też programowe spotkanie. Będziemy mówić o etosie pracy, o ekologii, tej czystości takiej, która właściwie zaczyna się od człowieka, bo jak człowiek nadużywa naturę w sensie takim agresywnym, to właściwie to wszystko do człowieka wraca. Leśnicy są troszkę bliżej Boga, przez to, że przebywają w tym środowisku, oni mają takie wyczucie specyficzne, to jest ich powołaniem i to jest też bardzo miłe spotkanie w relacjach tych międzyludzkich” – wyjaśnia bp Janiak

„Był czas, kiedy było dużo zwolnień – wspomina bp Edward Janiak - Kiedy część firm pracujących w leśnictwie było sprywatyzowanych, dzisiaj już pewnie trochę oddalił się ten niepokój o prywatyzację. Myślę, że rządzący też to rozumieją, ponieważ na las nie można patrzeć przez pryzmat dochodu. Las rośnie długo, a jednocześnie jeżeli w ten las nie inwestujemy, nie pilnujemy go, to po prostu dewastuje się i dzisiaj w Europie nie musimy się wstydzić Lasów Państwowych, to oni przyjeżdżają do nas uczyć się, dzięki właśnie takiej ofiarności tego środowiska, pracy, bo kto nie lubi, nie kocha lasu nie może w nim pracować, męczy się”.

„Wiele osób, jak się tak zapytamy na ulicy, to mówi, że lasów w Polsce ubywa, a to nieprawda – twierdzi Andrzej Grzywacz - Lasów przybywa od samego początku, powoli systematycznie, bez hałasu. Chcielibyśmy znacznie więcej robić dla społeczeństwa, a więc nie tylko pozyskiwać dawać drewno na papier, na meble itd., ale organizować turystykę, wypoczynek, edukację leśną, plany są zdecydowanie większe niż dzisiaj”.

„Grzyby się dopiero teraz pojawiły i to jest normalny termin, jest troszkę deszczu, ale też i drzewa mają w korzeniach dosyć dużą ilość substancji zapasowych nagromadzonych na okres kiedy nie będą asymilowały i wobec tego grzyby mają z czego wziąć i wytworzyć te owocniki, więc grzyby się pojawiły – wyjaśnia fachowo pan Andrzej, ale też przestrzega – Widzimy w telewizji te zatrucia muchomorem sromotnikowym. No kto karmi czteroletnie dziecko grzybami? Nawet jeśli one są dobre, jeśli nie są trujące, jeśli są smaczne, to nie wolno takich rzeczy robić”.

Leśnicy we wspólnym pochodzie przeszli Aleją Sienkiewicza na Jasną Górę. Tu, na Szczycie jasnogórskim, o godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bpa Jana Wątroby, ordynariusza diecezji rzeszowskiej.

Na pielgrzymce obecni są: przedstawiciele parlamentu, ministerstwa środowiska, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych z Dyrektorem Generalnym Adamem Wasiakiem, dyrektorzy regionalni, dyrektorzy nadleśnictw, członkowie Bractwa Leśnego, przedstawiciele instytutów naukowych, szkół wyższych i szkół średnich; jak co roku przybył także były minister środowiska Jan Szyszko.

Zebranych witał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. „Kochani, przybywacie w tym Roku Wiary z hasłem ‘Bądźmy opiekunami stworzenia’. Tak wielu przybywających na Jasną Górę pielgrzymów zazdrości nam pięknej Polski, cudnych lasów, których trudno szukać gdzie indziej, wspaniałych jezior, rzek i łąk. To jest skarb Polski, który jest wpisany nie tylko w polska ziemię, w jej pejzaż, ale w to dobro wielkie, jakie Pan Bóg nam powierzył. ‘Bądźmy opiekunami stworzenia’ – to wasze zawołanie. W pięknie stworzenia widzimy Stwórcę samego. Niech poprzez tę nić w waszym środowisku, waszym zawodzie dokonuje się w szczególny sposób spotkanie ze Stwórcą i umocnienie waszej wiary”.

Głos zabrali także: Adam Wasiak, dyrektor Lasów Państwowych i bp Edward Janiak, Krajowy Duszpasterz Leśników.

„Kochani pielgrzymi, tak wiele już nam się już w życiu udało, tak wiele otrzymaliśmy, a przecież nie musiało, mogło być zupełnie inaczej – mówił w homilii bp Jan Wątroba – Więc mamy za co dziękować. I dlatego tu jesteśmy. To jest owoc naszej wiary. Warto sobie to uświadomić. Przybywamy, by tę wiarę wyznać, zamanifestować, by ją uroczyście celebrować, jak to właśnie czynimy, ale też by się ucieszyć sobą nawzajem, wspólnotą ludzi wierzących”. Nawiązując do hasła dzisiejszej pielgrzymki kaznodzieja powiedział: „Mamy być opiekunami stworzenia. To nasze wspólne powołanie, wszystkich, a szczególnie każdy, według stanu w jakim żyje, zawodu, który wykonuje, powinien te słowa zastosować do siebie”.

Na zakończenie podziękowania wszystkim za przybycie i trud pielgrzymowania złożył bp Edward Janiak.

Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Zespół Trębaczy Leśnych „Leśny Róg” z Nadleśnictwa Pruszków k. Opola.

 

Tekst  o. Stanisław Tomoń za: www.jasnagora.com
Foto: Biuro Prasowe Jasnej Góry / Krzysztof Świertok

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła