TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Bernarda, Eryki, Rajmunda 09 Lutego 2023, 13:28
Dziś 3°C
Jutro 2°C
Szukaj w serwisie

Biskup kaliski Damian Bryl w środę popielcową modlił się o pokój w Ukrainie

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:46 03.03.2022

Nie bądźmy obojętni. Są wśród nas dzisiaj siostry i braci z Ukrainy. Chcemy być z Wami. Chcemy Wam pomóc. Chcemy pomóc tym, którzy przyjadą do naszego miasta, do naszej diecezji. Miejmy otwarte serce – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w środę popielcową przewodniczył liturgii w katedrze kaliskiej pw. św. Mikołaja. Wieczorna modlitwa wpisała się również w dzień postu i modlitwy w intencji pokoju i solidarności z Ukrainą, który został ogłoszony przez papieża Franciszka.

Biskup kaliski Damian Bryl zwrócił się do uczestniczących w liturgii sióstr i braci z Ukrainy, którzy mieszkają i pracują w Kaliszu:

W homilii celebrans podkreślał, że Wielki Post to czas wejścia na drogę osobistej odnowy i nawrócenia:

Kaznodzieja zauważył, że krzyż zawsze przypomina o miłości Pana Boga wobec człowieka:

Biskup kaliski przypomniał zebranym o godności dzieci Bożych, która wynika z przyjęcia sakramentu chrztu świętego, ale zachęcał także do odkrywania w Wielkim Poście prawdy o ludzkiej słabości:

Celebrans akcentował, że w nawróceniu chodzi przede wszystkim o przemianę serca:

Bp Bryl odwołał się do trzech filarów Wielkiego Postu: jałmużny, modlitwy i postu i zachęcał do otwarcia się na potrzebujących, szczególnie tych, którzy są dotknięci dramatem wojny:

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. Roman Woźniak, który pochodzi z Ukrainy, a od kilku lat pełni posługę duszpasterską wśród Ukraińców na terenie diecezji kaliskiej.

Po mszy św. odbył się koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą” w wykonaniu Chóru Kameralnego Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza pod dyrekcją Beaty Szymańskiej. Podczas koncertu można było złożyć dobrowolną ofiarę na pomoc siostrom i braciom z Ukrainy, którzy cierpią z powodu trwającej wojny. Koncert zakończył się modlitwą w intencji pokoju w Ukrainie, w Polsce i na świecie.

Teskt i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła