TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Damiana, Romana, Romany 23 Lutego 2024, 12:31
Dziś 11°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Biskup Łukasz Buzun ustanowił 35 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:02 02.12.2023

Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej są narzędziem w ręku Pana Boga, bo przez ich posługę Najświętsze Ciało Pana Jezusa dociera do wielu osób, szczególnie chorych - mówi biskup Łukasz Buzun podczas ustanowienia 35 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach.

W słowie powitania ks. kan. Zbigniew Króczyński powitał zgromadzonych i wyraził radość z faktu, że obrzęd ustanowienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej odbywał się w parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach:

 

W homilii biskup Łukasz Buzun podkreślał, że posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej wiąże się z niesieniem Chrystusa Eucharystycznego innym:

 

Dalej kaznodzieja zauważył, że w świątyni wpatrujemy się w Jezusa i Go kontemplujemy:

 

Po homilii, kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej zostali imiennie przedstawieni Kościołowi, a biskup Łukasz odmówił modlitwę błogosławieństwa:

 

Przed końcowym błogosławieństwem, biskup Łukasz Buzun wręczył dekrety, które upoważniają do pełnienia misji nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

Słowa podziękowania wypowiedzieli nowo ustanowieni nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej:

 

Wraz z biskupem Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali ks. prof dr. hab. UAM Dariusz Kwiatkowski, dyrektor Wydziału Liturgii i Dyscypliny Sakramentów w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, ks. kan. Zbigniew Króczyński,  proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach oraz proboszczowie parafii, z których pochodzą szafarze.

Ks. prof. dr hab. Dariusz Kwiatkowski, dyrektor Wydziału Liturgii i Dyscypliny Sakramentów w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu poinformował, że posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej wymaga szczególnego przygotowania, dlatego przed otrzymaniem upoważnienia kandydaci przeszli odpowiednią formację:

 

Ks. prof. Kwiatkowski tłumaczy, kto może zostać nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej:

Obecnie w diecezji kaliskiej posługuje około 300 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

Nadzwyczajni szafarze Komunii św. są ustanowieni przede wszystkim po to, aby zanosić Komunię św. chorym w niedzielę i święta do ich domów. Jeżeli zachodzi potrzeba, nadzwyczajny szafarz może pomagać rozdzielać Komunię św. wiernym w czasie Mszy św.

Tekst, zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła