TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anety, Leokadii, Wiesława 09 Grudnia 2023, 15:06
Dziś 3°C
Jutro 1°C
Szukaj w serwisie

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Kaliszu

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 13:45 08.06.2023

Pan przychodzi do nas w Eucharystii. Ta eucharystyczna obecność Chrystusa zaczyna się w chwili konsekracji i trwa dopóki trwają postacie eucharystyczne – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Eucharystii sprawowanej w kaliskiej katedrze pw. św. Mikołaja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

U progu mszy św. głos zabrał ks. prał. Adam Modliński – proboszcz kaliskiej parafii katedralnej:

W homilii bp Damian Bryl nawiązał do liturgii słowa, zwracając uwagę na istotne elementy ludzkiego życia:

Kaznodzieja, odwołując się do Katechizmu Kościoła Katolickiego, dokonał zestawienia znaczenia Eucharystii na tle pozostałych sakramentów:

Pasterz Kościoła Kaliskiego przypomniał zgromadzonym w świątyni wiernym, co umożliwia przeżywanie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa:

Obchody Bożego Ciała powiązane są z procesją eucharystyczną. Pełni ona wiele istotnych funkcji, nie tylko w ludzkiej świadomości. Zasygnalizował to bp Damian Bryl, kończąc swą homilię:

Przedłużeniem Mszy św. była wspominana już procesja ulicami Kalisza, w której zgromadzeni wierni wraz z duchowieństwem i osobami życia konsekrowanego oddali cześć i chwałę Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie.

Miejska procesja eucharystyczna wyruszyła spod katedry do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie biskup Damian Bryl udzielił błogosławieństwa na cztery strony świata.

Na trasie przygotowane zostały cztery ołtarze, a ich hasła brzmiały kolejno: „Eucharystia dana i zadana”, „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” (ołtarz zrobiony przez OSP Kalisz-Winiary), „Kościół żyje Eucharystią” i „Kościół Sługa Jedności”.

Rozważania przygotował ks. kan. Jarosław Powąska – rezydent parafii pw. św. Mikołaja w Kaliszu.

Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzia Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła