TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gerwazego, Protazego, Sylwii 19 Czerwca 2024, 10:19
Dziś 27°C
Jutro 21°C
Szukaj w serwisie

Boże Ciało w Ostrowie Wielkopolskim z udziałem biskupa kaliskiego Damiana Bryla

Tomasz Klimowicz Tomasz Klimowicz 15:33 30.05.2024

Odwołujmy się do tego co nas łączy. Budujmy jedność, szukajmy tego co jest dobrem wspólnym - mówił bp Damian Bryl podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Ostrowie Wielkopolskim. Przed procesją w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego została odprawiona Msza Święta.

Na początku liturgii przybyłych powitał ks. prał. dr Witold Szala, proboszcz parafii:

Spotykamy się dzisiaj, aby razem z całym Kościołem wyznawać wiarę w obecność Pana naszego Jezusa Chrystusa w Eucharystii – mówił w homilii biskup kaliski:

Następnie kaznodzieja zaprosił wiernych, aby szczególnie dziś z otwartym sercem wyznali swoją wiarę tymi słowami:

Za naszym wyznaniem wiary musi iść nasze życie, nasza codzienność – zaznaczył biskup Bryl:

W dalszej refleksji biskup Damian pochylił się nad tajemnicą Eucharystii:

W Ofiarę Chrystusa możemy się włączyć - Ona dzieje się tu i teraz. Możemy przynieść tu nasze życie, cierpienia, zmagania, choroby i nasze doświadczenia – zauważył celebrans:

Przyjmijmy z wiarą Ciało Pana Jezusa. Z pokorą zaprośmy Chrystusa w to wszystko czym żyjemy, niech On nas prowadzi – zakończył ordynariusz kaliski.

Po zakończonej Mszy św.  ulicami miasta przeszła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Kolejno przy każdym z nich zostały wygłoszone rozważania.

Ołtarz I – ks. prał. dr Sławomir Grześniak, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela, ołtarz II – ks. kan. Jacek Kita, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła. Tu kapłan podkreślał, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej ma szczególny charakter:

Rozważanie przy ołtarzu III wygłosił ks. kan. Dominik Wodniczak, proboszcz parafii Świętej Rodziny. Ostatni IV ołtarz został usytuowany przy wejściu do ostrowskiego ratusza, tam rozważanie przygotował biskup Damian Bryl:

Ta procesja jest wielkim doświadczeniem bycia razem, wspólnoty, czasem świętowania – zauważył biskup:

Im bliżej jesteśmy Pana Jezusa, tym nasze serca są bardziej otwarte, otwarte na innych – podkreślał kaznodzieja:

Uczmy się miłości, która daje. Bądźmy razem, wspierajmy się wzajemnie – apelował na zakończenie biskup kaliski.

Przed uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata - zgodnie z tradycją sięgającą 1934 roku, przewodniczący Rady Miejskiej Damian Grzeszczyk ponowił Akt oddania miasta Ostrowa Wielkopolskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W tym roku obchody Bożego Ciała w Ostrowie Wielkopolskim były wyjątkowo uroczyste i barwne. Kapłani z lokalnych parafii, siostry zakonne, przedstawiciele władz, poczty sztandarowe, wspólnoty parafialne, chóry, wnieśli do nich wyjątkowy duchowy wymiar. Dodatkowo, Ostrowska Orkiestra Koncertowa oraz dzieci, które sypały kwiatki i te w strojach pierwszokomunijnych, sprawiły, że wydarzenie to na długo zostanie w pamięci mieszkańców miasta. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Ostrowie Wielkopolskim to piękne świadectwo wspólnoty i tradycji, które łączy pokolenia.

Tekst, audio i zdjęcia: Tomasz Klimowicz/Radio Rodzia Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła