TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Kingi, Krystyna, Michaliny 24 Lipca 2024, 04:23
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Bp Bryl o najważniejszych wydarzeniach 2023 roku w diecezji kaliskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 15:44 31.12.2023

Inauguracja Kaplicy Wieczystej Adoracji w parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, nowe zasady przygotowania do sakramentu małżeństwa i sakramentu bierzmowania, ustanowienie bł. Michała Kozala patronem miasta i gminy Krotoszyn, premiera filmu „Opiekun” - to najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w 2023 r. w diecezji kaliskiej. Biskup kaliski wskazał także na szeroką działalność na rzecz osób potrzebujących, prowadzoną przez Caritas Diecezji Kaliskiej.

Biskup kaliski podkreślił, że pięknym doświadczeniem był rozwój duszpasterstwa rodzin. - Zaproponowaliśmy przygotowanie do sakramentu małżeństwa w nowej formie. Bardzo cieszymy się, że wielu młodych ludzi podjęło to nasze zaproszenie. Dociera do nas wiele dobrych sygnałów, że taka forma im pasuje. Jednocześnie wspieramy młode małżeństwa w wychowaniu dzieci, ale także w budowaniu dobrych relacji - powiedział KAI bp Damian Bryl.

W 2023 r. rozpoczęła działalność Diecezjalna Szkoła Liderów, która cieszy się bardzo dużą popularnością. Kolejny rok działa Szkoła Biblijna, a także prowadzona jest formacja przyszłych katechetów.

Diecezja kaliska dziękowała Panu Bogu za bł. Michała Kozala z racji 130. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci. Z tej okazji w Krotoszynie i Kaliszu odbył się Kongres 108. Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej. W czerwcu oficjalnie został ogłoszony dekret Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Kurii Rzymskiej zatwierdzający bł. Michała Kozala patronem miasta i gminy Krotoszyn. Z kolei we wrześniu w Liskowie i Kaliszu odbyła się pierwsza edycja Kongresu ks. prał. Wacława Blizińskiego, wielkiego społecznika związanego z Liskowem.

W lutym 2023 r. w Kaliszu odbyła się premiera filmu o św. Józefie „Opiekun” z udziałem reżysera Dariusza Reguckiego i aktorów – odtwórców głównych ról. Film trafił na ekrany kin i cieszył się bardzo dużą popularnością w Polsce. Był wyświetlany także w ok. 40 krajach.

W diecezji kaliskiej od października trwa diecezjalna nowenna o nowe i święte powołania kapłańskie. Warto nadmienić, że w lutym przez trzy dni w kaliskim seminarium obradowało 50 rektorów i formatorów z seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce w ramach Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbyła się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

Radością dla diecezji było zwycięstwo parafii Wszystkich Świętych w Słupi pod Kępnem w trzeciej edycji Konkursu Aktywna Parafia organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną, a także jubileusze 25-lecia istnienia mediów diecezjalnych – dwutygodnika „Opiekun” i Radia Rodzina.

Biskup kaliski uważa, że bardzo ważnym wydarzeniem dla miasta Kalisza, a przez to dla całej diecezji kaliskiej było stworzenie Kaplicy Wieczystej Adoracji w kościele Miłosierdzia Bożego w Kaliszu. - Jest to miejsce, w którym trwa nieustanna modlitwa uwielbienia Chrystusa. Wielką radością dla mnie jest to, że to już drugie takie miejsce w naszej diecezji, a przymierzamy się do utworzenia kolejnego – wyjawił bp Damian Bryl.

Pasterz Kościoła kaliskiego podkreślił, że wielką sprawą jest troska o potrzebujących, a dbają o to ośrodki prowadzone przez Caritas Diecezji Kaliskiej. W czerwcu został poświęcony Dom Samotnej Matki w Dobieszczyźnie. Od 2023 r. działalność charytatywną wspierają siostry albertynki, które zamieszkały w Ostrowie Wielkopolskim i służą w jadłodajni oraz w Stacji Opieki Caritas. 

Miniony rok naznaczony był także wydarzeniami ogólnokościelnymi - Synodem i Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie, w których uczestniczyła 150-osobowa grupa młodych z diecezji kaliskiej. W październiku w Kaliszu odbyło się Ogólnopolskie Forum Duszpasterstwa Młodzieży pod hasłem „Parafia drugim domem”. Diecezja kaliska przeżywała także peregrynację relikwii bł. rodziny Ulmów.

- Jako wspólnota diecezjalna chcemy Panu Bogu dziękować za te wydarzenia, w których mogliśmy uczestniczyć, ale nade wszystko chcemy wyrazić naszą wdzięczność za Jego błogosławieństwo. Wielką sprawą jest zaangażowanie w minionym roku wielu osób w różne przedsięwzięcia: modlitewne, formacyjne, a także te w wymiarze kulturalnym. Bardzo dziękuję wszystkim diecezjanom, którzy angażowali się w te dzieła – powiedział bp Damian Bryl.

Tekst za: KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła