TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gerwazego, Protazego, Sylwii 19 Czerwca 2024, 10:03
Dziś 27°C
Jutro 21°C
Szukaj w serwisie

Bp Damian Bryl poświęcił DomSpot dla młodzieży w Ostrowie Wlkp.

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 11:51 22.05.2024

Bp Damian Bryl poświęcił pomieszczenie przy konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie utworzono DomSpot – miejsce spotkań dla młodych ludzi. - Chcemy, żeby było to bezpieczne miejsce, gdzie młodzież będzie mogła spotkać się i twórczo spędzić wolny czas – wskazał biskup kaliski.

- Otwarliśmy dzisiaj kolejny DomSpot. To jest wielka radość, że takie domy powstają dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, duszpasterzy i osób związanych z parafią. Chcemy, żeby były to bezpieczne miejsca w miastach, gdzie młodzież będzie mogła spotkać się, pobyć razem, porozmawiać, żeby to były także miejsca wzrostu duchowego. Cieszymy się, że w Ostrowie jest już kilka społeczności, które są związane z tym miejscem. Prosimy Pana Boga, żeby pobłogosławił to dzieło i żeby tych, którzy chcą tutaj przychodzić było jak najwięcej, żeby ten czas był dla nich owocny i błogosławiony – powiedział KAI bp Damian Bryl.

Zamysł tego miejsca jest taki, aby po zajęciach w szkole młodzież mogła tutaj pożytecznie spędzić czas. - Chcemy, żeby młody człowiek miał gdzie przyjść, bo dzisiaj młodzież szuka miejsc spotkań i trzeba stwarzać im takie okazje. Fikcją jest, że młodzi funkcjonują tylko w rzeczywistości internetowej, oni potrzebują realnych spotkań. Jeżeli my jako Kościół nie damy im tego domu, to znajdą go gdzie indziej. Ideą DomSpotu jest więc stworzenie miejsca, gdzie młody człowiek będzie mógł czuć się bezpiecznie, gdzie będzie miał swoje miejsce na ziemi – podkreślił ks. Przemysław Kapała, pełniący obowiązki diecezjalnego duszpasterza młodzieży.

DomSpot będzie otwarty sześć dni w tygodniu. - Kierujemy ofertę, do młodzieży, szczególnie licealnej, która kończy szkołę ok. godz. 15.00. Młodzi będą mogli tutaj przyjść, posiedzieć, porozmawiać. Wieczorami planujemy konkretny program dla osób, które będą chciały tutaj spędzić czas. Jest wiele pomysłów, od zajęć muzycznych przez różne panele dyskusyjne. Ten dom ma tętnić życiem. Jesteśmy pełni nadziei, że to miejsce będzie dobrze funkcjonowało – zaznaczył ks. Fabian Domagalski, rejonowy duszpasterz młodzieży.

Pomieszczenie przeznaczone na DomSpot w Ostrowie Wielkopolskim zostało gruntownie wyremontowane dzięki staraniom proboszcza ks. kan. Adama Kosmały. W budynku mieści się także Świetlica Boże Podwórko prowadzona przez Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a Paulo. 

Takie DomSpoty istnieją już w większych miastach diecezji kaliskiej, m.in. w Kaliszu, Jarocinie, Kępnie, Krotoszynie, Ostrzeszowie Sycowie. Niebawem takie miejsce powstanie w Pleszewie.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Jacek Ryczkiewicz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła