TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 03:16
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Biskup Kaliski Edward poświęcił kaplicę w Skarszewie

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 02.05.2015

Biskup kaliski Edward Janiak poświęcił nowo wybudowaną kaplicę w Skarszewie, której nadał tytuł św. Floriana i św. Jana Pawła II.   

W homilii bp Janiak zauważył ofiarność mieszkańców, ich determinację w budowę kaplicy, wspomaganie tego dzieła duchowo i materialnie. – W dzisiejszą modlitwę pragniemy włączyć wszystkich, którzy są sprawcami tego dzieła. Dziękujemy ludziom, ale też Panu Bogu za przyczyną Matki Najświętszej i patronów: św. Floriana i św. Jana Pawła II, że mimo trudności udało Wam się stworzyć piękne dzieło. Była potrzeba, żeby zmobilizować się, żeby to miejsce modlitwy, które jest świadectwem o Was, o tutejszych mieszkańcach tak pięknie przygotować. Dziękuję wszystkim za każdy wdowi grosz, za ofiarowaną modlitwę, za aktywne włączenie się w to dzieło – mówił celebrans. - Dzisiaj jako Biskup Wasz dziękuję za przyczyną Matki Najświętszej za Was, za Waszą wiarę, za to, że Pan Bóg postawił tutaj takich księży, którzy stanęli na wysokości zadania.

Odwołał się do dzisiejszego święta Maryi Królowej Polski i przywołał słowa wypowiedziane przez króla Jana Kazimierza w 1656 r.

Zaznaczył, że Maryja zawsze była obecna w narodzie. - Ilekroć naród odwracał się od Boga, ulegał laicyzacji, znieważał Boga, Maryja dawała znak z nieba. Dziś wierzymy, że spogląda na nas z nadzieją i jak Król Jan Kazimierz zwracamy się do Niej o pomoc – podkreślał hierarcha.

Dodał, że wielkim czcicielem Maryi był św. Jan Paweł II, który ilekroć przybywał do Polski jako papież zawsze udawał się przed Jej oblicze.

Prosił też św. Floriana o wstawiennictwo za strażakami. - Zawierzamy strażaków, bo św. Florian to patron strażaków, aby nie musieli często wyjeżdżać do pracy. Prosimy za jego przyczyną, żeby Pan Bóg chronił nas od nieszczęść, złych ludzi, pożarów, powodzi. Wypraszamy to za przyczyną św. Floriana, który oddał życie jako odważny żołnierz za wiarę, za Chrystusa, który mimo cierpień dochował wierności – powiedział bp Janiak.

Biskup kaliski ogłosił ks. Grzegorza Mitułę, proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Borkowie Starym kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej św. Józefa w Kaliszu.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Czajkowa.

Kaplica w Skarszewie należy do parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Borkowie Starym.

27 czerwca 1993 r. w związku z likwidacją dogodnych połączeń autobusowych dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. kan. Piotra Nowaka oraz mieszkańców Skarszewa zaczęła funkcjonować kaplica, która znajdowała się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Po kilku latach mieszkańcy dostrzegli potrzebę wybudowania wolnostojącego budynku. Pierwsze konkretne działania zainicjował 25 stycznia 2004 r. proboszcz ks. kan. Piotr Nowak, który po zakończonym nabożeństwie zwrócił się z apelem do wiernych o wsparcie budowy i utworzenie komitetu społecznego. W jego skład weszli: Jolanta Jankowska, Wincenty Nawrotkiewicz, Renata Orlikowska, Marian Sobczak i Paweł Sobczak. 31 maja 2006 r. uzyskano pozwolenie na budowę. Projekt kaplicy wykonali: Stanisław i Marek Budzińscy. Prace przy fundamentach kaplicy rozpoczęto 13 lipca 2006 r. W listopadzie 2006 r. plac budowy zwiedził bp pomocniczy Teofil Wilski. W 2008 r. na emeryturę przeszedł ks. kan. Piotr Nowak, który niebawem zmarł, a proboszczem został ks. Grzegorz Mituła. Pierwsza Msza św. w kaplicy została odprawiona 20 grudnia 2009 r. W kolejnych latach trwały prace wykończeniowe oraz związane z wyposażeniem kaplicy.   

Tekst i zdjęcia od 115 do 120: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła