TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 11:37
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Bp Edward poświęcił odnowioną świątynię w Cieszkowie

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 15.02.2015

Biskup kaliski Edward Janiak poświęcił barkowy kościół z 1753 r., który w ostatnich latach przeszedł gruntowny remont. Uroczystość połączono z 200. rocznicą urodzin św. Jana Bosko, którego duchowi synowie – salezjanie posługują w parafii w Cieszkowie. 

Dworski barokowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Cieszkowie został wybudowany w 1753 r. dzięki funduszom księżnej Sapieżyny. Swój urozmaicony i bardzo zaskakujący układ przestrzenny kościół zawdzięcza architektowi Kilianowi Ignacemu Dientzenhoferowi. Świątynia jest budynkiem jednonawowym z centralną kopułą, dwoma wieżami i półkolistym prezbiterium otoczonym bliźniaczymi kaplicami.

Upływ czasu i zaniedbanie remontowe doprowadziło do zagrożenia katastrofą budowlaną, któremu w porę udało się zapobiec dzięki wsparciu Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Priorytetowa dla etapu rewitalizacji świątyni była wymiana dachu i naprawa oraz wzmocnienie popękanej kopuły. Przeciekający dach przyczynił się do znacznego zagrzybienia murów oraz uszkodzenia części wyposażenia. Zawilgocenie i brak odpowiedniego systemu wentylacyjnego skutkowało rozwijaniem się grzybów. Nie bez znaczenia było wykonanie odkrywek konserwatorsko-badawczych, które umożliwiły odtworzenie pierwotnej struktury tynków wewnętrznych oraz nadanie ścianom koloru najbardziej zbliżonego do oryginału z XVIII w.

Świątynia posiada bardzo bogate barokowo-rokokowe wyposażenia wnętrza pochodzące z połowy XVIII w., na które składają się ołtarze, barokowe ambony, obrazy świętych, konfesjonały i prospekt organowy. Ołtarz główny przedstawia scenę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której malarz nadał rysy twarzy łudząco podobnej do księżnej Sapieżyny.

Na szczególną uwagę zasługują ambony, które znajdują się po obu stronach nawy głównej. Wykonane są z drewna rzeźbionego, polichromowane i złocone. Ogrom pracy włożonej w przywrócenie ich dawnej świetności dało rewelacyjny efekt. Rewitalizacja ambon trwała od 2010 do 2013 r. Ważnym etapem rewitalizacji była całkowita wymiana stolarki okiennej. Ponadto w kościele zastosowano ekologiczną klimatyzację. Dzięki usunięciu zagrzybionych tynków nie ma już w kościele toksycznej woni stęchlizny.

Wiele pracy poświęcono na renowację kartusza herbowego, nad wejściem głównym, wykonanego z piaskowca. Kartusz przedstawia herby: Sapiechów, Radziwiłłów, Leszczyńskich, Lubomirskich, Przyjemskich, Tarłów oraz Rozdrażewskich.

Gruntowny remont świątyni trwający 9 lat mógł odbyć się dzięki staraniom ks. Leonarda Wilczyńskiego, proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Cieszkowie. Pieniądze na renowację pochodziły ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Cieszków, Powiatu Milickiego, Salezjańskiej Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu oraz ofiarności parafian.

W homilii biskup kaliski nawiązał do przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko. Przybliżył działalność założyciela salezjanów. – Wiele możemy od tego świętego nauczyć się, bo był wspaniałym wychowawcą. Dał piękny program kształtowania młodzieży, który do dzisiaj jest aktualny – powiedział bp Janiak.

Wskazał też na posługę salezjanów we współczesnym świecie. - Trzeba podziękować Panu Bogu za to dobro, które jest bardziej ciche, a nie krzykliwe, za wszystkie dzieła, które są dokonywane za przyczyną salezjanów z wielkim i ogromnym wysiłkiem. Ta świątynia w Cieszkowie jest tego dowodem. Bardzo serdecznie dziękuję Panu Bogu za dar ludzi, którzy są sprawcami tego dzieła. To nie jest tylko ofiara w postaci pieniężnej, ale to modlitwa, trud, czasem przepłacony zdrowiem. W ten sposób wyraża się miłość ludzi do Pana Boga i Jego Kościoła, ale też do tego, co nasi poprzednicy wykonali – stwierdził celebrans.

Nawiązując do niedzielnych czytań odniósł się do cierpienia. - Jednych cierpienie umacnia, a inni tracą wiarę, bo skoro jest cierpienie, choroba odchodzą od Kościoła, od Boga. Dzięki Chrystusowi wiemy, że ostatnie słowo nie należy do śmierci. Zupełnie inaczej doświadcza się choroby i cierpienia jak ktoś jest z chorym człowiekiem. Jan Paweł II tak pięknie mówi, że ci, którzy są dotknięci cierpieniem są bliżej krzyża Chrystusowego. Cierpienie dla nas ludzi wierzących ma sens, ale złączone z krzyżem Chrystusowym – przekonywał ordynariusz diecezji kaliskiej.

Proboszczowi cieszkowskiej parafii, przedstawicielom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Cieszków, Powiatu Milickiego oraz wszystkim ofiarodawcom za dokonanie wielkiego dzieła odnowy świątyni dziękował ks. Alfred Leja, inspektor Salezjańskiej Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła