TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jana, Moniki, Wiktora 22 Maja 2022, 00:44
Dziś 12°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

Comiesięczna modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 07:17 02.08.2019

Rodziny muszą domagać się prawa do wychowania swoich dzieci, bo różne instytucje i państwo uzurpują je sobie – mówił bp Algirdas Jurevicius z Kowna, który 1 sierpnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat sierpniowego spotkania brzmiał: „Z pomocą Maryi i Józefa wybierz Jezusa, bo świat potrzebuje prawdziwej i czystej miłości”. Biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prał. Jacek Plota, a modlitwę w Kaplicy św. Józefa poprowadził ks. Michał Świgoniak.

Konferencję nt. „Nie zadawalaj się przeciętnością i podróbką miłości, jaką proponuje świat. Walcz o swoje szczęście” wygłosili Aldona i Łukasz Górniccy z Ruchu Czystych Serc z Wrocławia. Małżonkowie podkreślali, że w małżeństwie bardzo ważna jest relacja z Panem Bogiem. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie. 

Mszy św. przewodniczył bp Algirdas Jurevicius, administrator apostolski archidiecezji kowieńskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bralińskiego, odolanowskiego, trzcinickiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii bp Algirdas Jurevicius wskazał, że św. Józef jest patronem i przewodnikiem rodzin. – Dzisiaj modlimy się za rodziny, zdając sobie sprawę, że bywają kruche: krucha jest zgoda i krucha jest gotowość do porozumienia, sama miłość jest krucha. Rodziny muszą domagać się prawa do wychowania swoich dzieci, bo różne instytucje i państwo uzurpują je sobie. W tym kontekście patrzymy na św. Józefa, któremu Bóg powierzył opiekę i wzrost jakby pierwszych kiełków odkupienia, czyli młodość naszego Zbawiciela – powiedział kaznodzieja.

Dodał, że św. Józef osiągnął doskonałość dbając o ziemskie potrzeby Syna Bożego i Najświętszej Maryi Panny i tak zdobył niebo. – Na kaliskim cudownym obrazie Maryja i Józef trzymają Jezusa za ręce. Mogłoby się wydać, że chcą Go w ten sposób chronić, zatrzymać przy sobie. Ale można spojrzeć też inaczej: życie ich obojga jest życiem dla Jezusa, jest służbą Jego misji, dlatego to Jezus trzyma ich za ręce i prowadzi – stwierdził celebrans.

Podkreślał, że jest wiele rodzin, które są otwarte na życie, a przyjmując dziecko jako dar Boży doznają poczucia wzajemnej więzi. – To Dziecko połączyło Maryję i Józefa, zbudowało ich więź, Jego pojawienie się pomogło zrozumieć znaczenie życia dla innych, znaczenie miłości i wyrzeczenia – zaznaczył hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby dziękowali św. Józefowi za opiekę nad Kościołem i rodzinami. – Chcemy dziękować św. Józefowi za rodziny i prosić, aby jego wstawiennictwo i troska towarzyszyła także naszym parafiom, wspólnotom oraz tym wszystkim, w sercu których zakiełkowały dopiero ziarna wiary, nadziei i miłości. Św. Józef jest mistrzem tego rzemiosła: z wrażliwością doglądać procesu wzrostu od pierwszych kiełków aż po owoce – mówił administrator apostolski archidiecezji kowieńskiej.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak wskazywał, że rodzina jest bardzo ważną instytucją. Prosił też o modlitwę w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim. Dziękował o. Tadeuszowi Rydzykowi i ojcom redemptorystom za to, że rozsławiają św. Józefa Kaliskiego dzięki comiesięcznej transmisji telewizyjnej modlitwy w intencji rodzin i poczętego życia.

O. Tadeusz Rydzyk prosił rodziców, aby posyłali swoje dzieci do dobrych szkół katolickich. – Katolicy powinni dbać o wychowanie własnych dzieci, żeby nie straciły wiary – akcentował dyrektor Radia Maryja.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła