TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Amandy, Jana, Juliana 27 Maja 2024, 18:55
Dziś 20°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

Comiesięczna modlitwa w intencji Rodzin i obrony życia

Uczmy młode pokolenie wiary, ale takiej nie odklejonej od miłości. Pokazujmy swoje zakochanie w Bogu, bo jak wiara odklei się od miłości to nie przyniesie owoców – mówił bp Andrzej Przybylski, który 7 czerwca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Modlitwę połączono z centralnym spotkaniem młodzieży ze św. Józefem w ramach programu „Moje ID”. Wcześniej odbyły się spotkania rejonowe w Ostrowie Wielkopolskim, Krotoszynie, Pleszewie i Ostrzeszowie.

Temat czerwcowego spotkania brzmiał: „Moje ID… ze św. Józefem. Młodzież odkrywa swoją tożsamość. Spotkanie – wiara – modlitwa – radość”.

W homilii bp Andrzej Przybylski podkreślał, że istotą tożsamości człowieka jest wiara. - Chrystus rzuca światło wiary na nasze życie i nieśmiertelność, dlatego rzeczywistość trzeba oceniać przez pryzmat wiary. Doskonały przykład takiego patrzenia, takiego światła wiary daje nam św. Józef – powiedział kaznodzieja.

Dodał, że światło wiary pozwalało św. Józefowi pokonywać nieustanne przeszkody, bo słuchał Boga. To jest prawdziwa, zdrowa wiara – zaznaczył celebrans.

Podkreślał, że w życiu każdego człowieka nierozłączne są wiara i miłość. - Najgroźniejszym podziałem naszego serca jest taka sytuacja, kiedy wiara pójdzie swoją drogą, a miłość swoją. Uczmy młode pokolenie wiary, ale takiej nie odklejonej od miłości. Pokazujmy swoje zakochanie w Bogu, bo jak wiara odklei się od miłości to nie przyniesie owoców – akcentował hierarcha.

Wskazał, że kiedy miłość zgubi wiarę to ryzykuje, że będzie miłością niewierną. - Miłość, która chce przeżywać siebie bez Boga, bez wiary ryzykuje, że będzie miłością niewierną, a tam, gdzie nie ma wierność jest rozpad i zdrada – mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Prosił wiernych, aby zwracali się do św. Józefa, który jest mistrzem miłości trudnej. - Św. Józefie naucz nas tego, żeby dla naszego życia wiara była światłem i żeby diabłu nie udało się rozbić naszych serc. Pomagaj nam, by wiara nie zgubiła miłości, a miłość wiary – powiedział bp Przybylski.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz młodzież.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak dziękował młodzieży, która przybyła do św. Józefa. Przypomniał, że młodzi wcześniej spotkali się w kilku miejscach w diecezji, aby poznawać św. Józefa. Słowa podziękowania skierował do duszpasterzy młodzieży. – Jako biskupa bardzo cieszy mnie młody Kościół – powiedział.

Dodał, że w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego do Kalisza przybywają tysiące czcicieli z kraju i zagranicy. 

O. Tadeusz Rydzyk zachęcał młodych do sięgnięcia po książkę „Kształcenie charakteru”. Duchowny przywiózł książki do Kalisza, aby rozdać młodzieży.

Czerwcowe spotkanie rozpoczął koncert „Młodzież śpiewa dla św. Józefa”, a potem świadectwem swojego nawrócenia podzielił się z młodymi raper Tau. O programie „Moje ID” opowiedzieli duszpasterze młodzieży ks. Witold Kałmucki i ks. Marek Muzyka. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, młodzież, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bolesławieckiego, pleszewskiego, zdunowskiego, koźmińskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

 

Modlitwa w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w intencji rodzin i obrony życia poczętego


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła