TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 08:30
Dziś 14°C
Jutro 25°C
Szukaj w serwisie

Comiesięczna modlitwa w intencji rodzin i życia poczętego w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Bycie w duchowości Józefowej to bycie człowiekiem troskliwym, wiernym, odpowiedzialnym za innych – mówił bp Janusz Mastalski, który 5 stycznia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Temat styczniowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie zbuduj nasz dom”.

W homilii bp Janusz Mastalski przytaczając fragment testamentu duchowego Benedykta XVI odnoszący się do jego rodziny wskazał, że rodzina spełnia ogromną rolę i wpływa na przyszłe życie człowieka. – Ile takich rodzin jest w naszej ojczyźnie, o których nie można byłoby napisać takich pięknych słów, bo kłótnie, nałogi, niechęci, zdrady, agresja. Czy w takim domu można znaleźć Jezusa? – powiedział celebrans.

Wskazywał, że katolik powinien być odpowiedzialny za Kościół. – Musimy być odpowiedzialni za swoje wybory, ale także za wybory innych. Nieraz przymykamy oczy na to, że ktoś w moim domu już dawno nie modli się, że

ma zupełnie inną hierarchię wartości – ubolewał kaznodzieja.

Podkreślał, że wzorem w dokonywaniu wyborów jest św. Józef. – Ile osób wybiera teraz dobrze? Za kim idzie? Komu bardziej wierzymy Panu Bogu czy portalom społecznym? Matce Najświętszej czy plotkom? W tym pójściu za Chrystusem potrzeba roztropności. Człowiek roztropny to osoba, która podejmuje dobre decyzje dla drugich – stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Zaznaczył, że człowiek prawdziwie głęboko wierzący to człowiek wierny. – Św. Józef miał też wiele powodów do tego, aby powiedzieć, że to za trudne, że tego nie podejmie. Nam nieraz trudno jest stanąć w obronie księdza, trudno w kolejce czy przy kasie w sklepie powiedzieć coś pozytywnego o Kościele czy o chrześcijańskich wartościach, ale to jest nasze zadanie – przekonywał hierarcha.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Janusz Mastalski w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W przemówieniu biskup kaliski prosił o modlitwę w intencji zmarłego papieża i wskazał, że w Narodowym Sanktuarium św. Józefa jest przechowywany pierścień ofiarowany przez Benedykta XVI.

Zachęcał wiernych, aby zagłębili się w nauczanie Benedykta XVI. Szczególnie polecał zapoznanie się z katechezami wygłaszanymi przez papieża podczas środowych audiencji.

Podczas Mszy św. śpiewała Schola Duszpasterstwa Akademickiego „Na piętrze”.

Wcześniej w ramach konferencji świadectwami nt. comiesięcznych spotkań modlitewnych w intencji o dobrego męża i o dobrą żonę odbywających się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu dzielili się przedstawiciele duszpasterstwa „Spotkajmy się z uśmiechem”. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Janusz Mastalski. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów ostrzeszowskiego, pleszewskiego i zdunowskiego.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Wiktoria Zielińska/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła