TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Amandy, Jana, Juliana 27 Maja 2024, 18:29
Dziś 24°C
Jutro 26°C
Szukaj w serwisie

Diecezja Kaliska ma siedmiu nowych prezbiterów

Radością dla całej diecezji jest dzisiejsza uroczystość w Katedrze Kaliskiej. Biskup Kaliski wyświęcił dzisiaj siedmiu kapłanów. Sakrament Święceń w stopniu prezbiteratu otrzymali:

Ksiądz Aleksander JANAS,
Ksiądz Błażej JĘDRZEJAK,
Ksiądz Paweł JĘDRZEJEWSKI,
Ksiądz Daniel KALIS,
Ksiądz Paweł KUBIAK
Ksiądz Michał SŁOCIŃSKI
Ksiądz Dominik WIECZOREK.

W homilii Biskup Edward wskazywał na Eucharystię i Sakrament Pokuty. - Odprawianie Mszy św., codzienna komunia, a także adoracja Najświętszego Sakramentu stanowi centrum pobożności i duszpasterstwa prezbitera. Spowiadanie należy do najtrudniejszych, ale i najpiękniejszych zadań kapłana – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Podkreślił, że neoprezbiterzy są pierwszym rocznikiem kapłanów z czasu pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka. Dodał, że zostają wyświęcenia na kapłanów w kontekście ważnych okoliczności, a mianowicie w Roku Wiary i roku koronacji Matki Bożej na Pólku koronami papieskimi.

Zaznaczył, że papież Franciszek w tym tygodniu przypomina kapłanom, że życie Chrystusem prowadzi do służby i za św. Pawłem powtarza: „Czuwajcie nad sobą i swoją trzodą”. - Kto idzie za Chrystusem nie myśli o karierze, rzeczach materialnych, bo to sprawia, że powołany staje się urzędnikiem – powiedział biskup kaliski.

Do czuwania w modlitwie zachęcał rodziców. - Kochani rodzice dzisiaj jest powód do radości. Kościół Kaliski raduje się, ale Wy rodzice czuwajcie, Wasza rola dzisiaj się nie kończy – stwierdził celebrans.

Zaakcentował, że święcenia kapłańskie to wielka uroczystość dla Kościoła Kaliskiego. - Cieszę się, jako pasterz tej diecezji, bo oto Pan daje nowych współpracowników, którzy będą posłani do pracy na niwie Bożej. Raduje się nasze Seminarium Duchowne, które w dniu dzisiejszym zbiera owoc swoich wysiłków wychowawczych i formacyjnych. Raduje się prezbiterium, którego szeregi zostają wzmocnione nowym rocznikiem neoprezbiterów. Tę radość podzielają rodzice, krewni i znajomi – zauważył bp Janiak.

Stwierdził, że bardzo ważną rolę w życiu kapłana odgrywa modlitwa. - Nikt nie nauczy kogoś modlitwy, jeśli sam nie jest człowiekiem modlitwy. Jeżeli wierzymy, że Bóg kieruje Kościołem przez swego ducha i odpowiada na nasze modlitwy, to musimy brać bardzo poważnie do serca modlitwę, która poprzedzi nasze inicjatywy duszpasterskie i nasze decyzje. Wielu doświadczonych, świątobliwych kapłanów może zaświadczyć, że ich życie i posługa zmieniły się radykalnie na lepsze od momentu, kiedy zaczęli więcej czasu poświęcać na modlitwę – mówił hierarcha.

Dodał, że miejsce szczególne w życiu kapłana powinna zajmować modlitwa wstawiennicza. - Wobec Boga będziecie bronić powierzonego Wam ludu, a wobec ludu musicie z całą mocą bronić praw Boga, przykazań Bożych, prawa Bożego w tym świecie laickim, w jakim przypada nam żyć – podkreślił biskup kaliski.

Przypomniał, że Kościół musi być otwarty dla innych. - Kochani młodzi przyjaciele nie gaście ducha. Nie bójmy się krytyki. Bądźmy otwarci spoglądający do przodu na tych, którzy stoją z boku, patrzą na nas, na nasze świadectwo. Wszystkich, także tych, którzy nie wierzą zagarniajcie w sieci, nawracajcie do Pana Boga swoim życiem, swoim świadectwem, swoją modlitwą – zachęcał bp Janiak.

Prosił neoprezbiterów, aby z Maryją i św. Józefem budowali życie kapłańskie. - Zaproście do służby kapłańskiej św. Józefa, skromnego, niewiele mówiącego wiernego sługę, skutecznego opiekuna Kościoła. Bliskość Maryi chroni kapłana przed pesymizmem, zniechęceniem, czyni dyspozycyjnym wobec łaski Ducha Świętego, która przemienia ich życie dla wypełnienia kapłańskiego posłannictwa. Wobec twardości duchowej świata, w której będziecie pełnić służbę kapłańską potrzebna jest Wam szczególna bliskość Maryi. Zawierzcie już dzisiaj wszystkie sprawy Waszego przyszłego życia, zwłaszcza te, które okażą się najtrudniejsze do rozwiązania, ze świadomością, że przekazujecie je w ręce Matki Kościoła i Królowej Kapłanów – mówił pasterz diecezji kaliskiej.

W uroczystości uczestniczyli, m.in. biskupi seniorzy Stanisław Napierała i Teofil Wilski, ks. prał. Andrzej Latoń, wikariusz generalny, ks. prał. Aleksander Gendera, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa, ks. kan. Jan Grzeszczak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, moderatorzy, wykładowcy, klerycy, krewni nowo wyświęconych kapłanów. Uroczystość uświetnił chór katedralny i schola seminaryjna.

Nowo wyświęceni neoprezbiterzy to: ks. Aleksander Janas z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wojkowie, ks. Błażej Jędrzejak z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Raszkowie, ks. Paweł Jędrzejewski z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie, ks. Daniel Kalis z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Grębaninie, ks. Paweł Kubiak z parafii pw. św. Stanisław Kostki w Doruchowie, ks. Michał Słociński z parafii pw. św. Marcina w Odolanowie i ks. Dominik Wieczorek z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie.

 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia i nagrania: Maria Gurzyńska/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła