TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Hilarego, Franciszki, Ksawery 03 Grudnia 2023, 06:04
Dziś -3°C
Jutro -3°C
Szukaj w serwisie

Diecezja kaliska ma trzech nowych kapłanów

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 20:04 19.05.2022

Pan przychodzi do Was ze swoją łaską. Pozwólcie przemienić Wasze serca, a potem bądźcie świadkami Jego miłości - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas święceń kapłańskich w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu. Sakrament święceń w stopniu prezbiteratu przyjęło trzech diakonów diecezji kaliskiej.

Po liturgicznym pozdrowieniu słowa powitania wypowiedział bp Damian Bryl i zachęcił zebranych do modlitwy za przyszłych kapłanów:

Po odczytaniu Ewangelii kandydaci do święceń zostali przedstawieni imiennie Kościołowi:

W homilii biskup kaliski zauważył, że miłość Pana Boga jest zawsze uprzedzająca, przemienia serca i uzdalnia do kapłańskiej misji:

Dalej kaznodzieja zachęcał do otwarcia na Bożą łaskę:

Biskup kaliski podkreślał, że miłość jest stylem życia:

Biskup Damian zauważył, że prezbiterzy mają kochać miłością, która jest zdolna do ofiary i poświęcenia:

Kaznodzieja zwrócił się do wszystkich obecnych w katedrze kaliskiej i prosił o modlitwę w intencji kandydatów do święceń:

Najważniejszym momentem obrzędu święceń było nałożenia rąk przez Księdza Biskupa i odmówiona modlitwa ordynacyjna:

Dalej następowało kolejno: namaszczenie dłoni, przekazanie pateny z hostią i kielicha, a także przekazanie znaku pokoju. Kolejna część to liturgia eucharystyczna, którą po raz pierwszy jako kapłani celebrowali nowo wyświęceni prezbiterzy.

Po Komunii świętej księża neoprezbiterzy wyrazili swoje podziękowanie:

Dalej nowo wyświęceni kapłani dziękowali moderatorom seminaryjnym, księżom proboszczom, a na końcu słowa wdzięczności wyrazili wobec swoich rodziców.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: bp Łukasz Buzun, ks. dr Jan Frąckowiak, rektor Arcybiskupiego  Seminarium Duchownego w Poznaniu, moderatorzy seminaryjni,  duchowieństwo, klerycy oraz zaproszeni goście. 

Nowo wyświęceni kapłani to ks. Jędrzej Grobelny z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, ks. Rafał Maciak z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim oraz ks. Patryk Ławrynowicz z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.

Neoprezbiterzy podkreślają, że przyjęcie sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu jest zwieńczeniem seminaryjnej formacji:

Tegorocznym neoprezbiterom diecezji kaliskiej, dopiero co wyświeconym kapłanom, życzymy świętości i całkowitego przylgnięcia do Chrystusa – Najwyższego Kapłana. 

Tekst, zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła