TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 10:59
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Diecezjalna Pielgrzymka na Górę Krzyża Jubileuszowego

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 15.09.2013

Bądźmy odważnymi świadkami Chrystusa wdzięcznymi Panu Bogu za nasze zbawienie – mówił bp Edward Janiak podczas diecezjalnych uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego. Dzisiaj wokół 20-metrowego stalowego Krzyża Jubileuszowego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża, zgromadziło się ok. dwóch tysięcy wiernych z diecezji kaliskiej.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że zbawienie jest nagrodą za wiarę w Jezusa Chrystusa, który z miłości do człowieka poniósł śmierć krzyżową poprzedzoną ogromnym cierpieniem.

Stwierdził, że krzyż Chrystusa ma ciągle przeciwników. - Na początku trzeciego tysiąclecia krzyż Jezusowy znowu jest obrazą dla Żydów, zgorszeniem dla pogan.

Ile sił, ile mocy, ile zła, ile ludzi jest przenikniętych w walkę z Kościołem i krzyżem Chrystusowym. Wiemy, że będą z nim walczyć moce piekielne aż do skończenia świata – zaznaczył celebrans.

Dodał, że krzyż będą ciągle miłowali ludzie, którzy uwierzą w przekaz Ewangelii. - Tak było, tak jest i tak będzie w nowych strukturach, również w Europie i Polsce. Jednak jedna odpowiedź jest potrzebna. Gdzie jest moje miejsce, po której stronie ja stoję? Na ile nie wstydzę się krzyża Chrystusa, na ile jestem wierny przykazaniom Bożym? – wymieniał bp Janiak.

Wskazał, że kontemplując ogrom miłości Jezusa cierpiącego człowiek coraz bardziej uświadamia sobie straszliwą rzeczywistość grzechu. – Są to miliony zabitych dzieci przed urodzeniem, setki uśmierconych staruszków, ludzi nieuleczalnie chorych, dopuszczalna eutanazja. I oto grzech znajduje swój kres. Jezus całą ludzką nienawiść, przewrotność szatana wziął na siebie – stwierdził hierarcha.

Podkreślił, że miłość Jezusa pochłonęła złość i nienawiść. - Gdzie są Twoje grzechy łotrze? Zostały pochłonięte przez krzyż. Gdzie jest Twoja słabość Magdaleno? Została wymazana przez krzyż. Gdzie jest Twoja nienawiść Sanhedrynie? Została wybaczona przez krzyż. Gdzie jest Twoja bieda, Twój grzech? On został pochłonięty przez morze miłości płynące z krzyża – wymieniał biskup kaliski.

Zachęcał do dziękowania Bogu za dar wiary i za opiekę nad człowiekiem. - Chcemy na tej Górze Krzyża świętować i dziękować Panu Bogu. Tyle powodów jest do wdzięczności wobec Boga. Za to, że spotykamy dobrych ludzi na naszej drodze życia, że są cierpliwi wobec nas, że znoszą nasze niedoskonałości. Starajmy się, abyśmy wielkie wyrozumienie okazywali innym, żeby ktoś patrząc na nas trafił do Pana Boga, do Jego Kościoła – mówił bp Janiak.

Na Górę Krzyża przybyli pieszo i na rowerach pielgrzymi z różnych miejsc diecezji. Nie zabrakło też pątników 376. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 22. Diecezji Kaliskiej.

Nabożeństwo rozpoczęło się przy Ośrodku Samotnia, skąd bp Edward Janiak i pielgrzymi z relikwiami krzyża świętego przeszli pod szczyt Góry Krzyża.

Od 2000 r. u stóp Krzyża Jubileuszowego w każdą Niedzielę Palmową odbywają się spotkania dla młodzieży z całej diecezji kaliskiej, z kolei we wrześniu w uroczystość ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego gromadzą się tam wszyscy diecezjanie. Spotkania zainicjował pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała

Nagrania: Radio Rodzina Kalisz

Diecezjalna Pielgrzymka na Górę Krzyża Jubileuszowego cz.1


Diecezjalna Pielgrzymka na Górę Krzyża Jubileuszowego cz.2


Diecezjalna Pielgrzymka na Górę Krzyża Jubileuszowego cz.3


Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła