TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Kingi, Maryna, Tycjana 03 Marca 2024, 17:49
Dziś 16°C
Jutro 12°C
Szukaj w serwisie

Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła do Świętego Józefa Kaliskiego

Maria Cieślak Maria Cieślak 16:52 20.05.2023

Prośmy o to, byśmy jak święty Paweł potrafili pod natchnieniem Bożego Ducha tworzyli Królestwo Boże w odpowiedni na dzisiejsze czasy i potrzeby sposób - zachęcał biskup kaliski Damian Bryl uczestników 26. Pielgrzymki Domowego Kościoła do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się 20 maja i miała charakter diecezjalny.

O godz. 13:00 pielgrzymów powitał kustosz Sanktuarium, ks. prałat Jacek Plota. Spotkanie rozpoczęła oficjalnie para diecezjalna Domowego Kościoła - Katarzyna Dudka-Kania i Piotr Kania. W ramach pielgrzymki konferencję o Świętym Józefie wygłosił ks. Jakub Bogacki, józefolog. Zebrani mogli także uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu.

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia sprawowana o godz. 14:30. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. Wraz z Pasterzem Kaliskim mszę św. celebrowali kapłani naszej diecezji związani z Ruchem Światło-Życie, w tym diecezjalny moderator Domowego Kościoła, ks. kan. Michał Pacyna oraz ks. Daniel Zarębski, moderator Ruchu Światło-Życie w diecezji kaliskiej.

Biskup Damian w swej homilii zaznaczył, że w tym czasie okresu wielkanocnego słyszymy w czytaniach liturgii historię działalności Św. Pawła, który po  spotkaniu Zmartwychwstałego Pana niestrudzenie wypełniał misję ewangelizacyjną. Apostoł Narodów, mówił dalej Ksiądz Biskup, miał doświadczenie otwarcia na Bożego Ducha, pokornie idąc za Jego natchnieniami.

Pasterz Diecezji Kaliskiej podkreślał, że także Rodziny Domowego Kościoła są powołane do głoszenia Ewangelii i budowania Królestwa Bozego już tu na ziemi. W tej misji trzeba mieć na uwadze prymat działania Boga, ale także nieustannie, tak jak Święty Paweł troszczył się o nowe wspólnoty chrześcijan, dbać o nowe kręgi gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, a także o tych, którzy już dłużej formują się w Domowym Kościele.

W Ewangelii usłyszeliśmy fragment mowy Jezusa, którą wygłasza, kiedy żegna się z uczniami - dlatego mówi im wtedy o sprwawch najważniejszych:

Przed Błogosławieństwem nastąpiło zawierzenie rodzin i małżeństw świętemu Józefowi Kaliskiemu odczytane przez Jolantę i Piotra Soroków, parę diecezjalną z terenu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, którzy zastępowali dziś parę krajową Domowego Kościoła.

Po Eucharystii pielgrzymi udali się na wspólny posiłek.

Tekst, audio i zdjęcia: Maria Cieślak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła