TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jarosława, Konrada, Selmy 21 Kwietnia 2024, 06:31
Dziś -1°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Diecezjalne obchody 109. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 20:49 17.09.2023

Każdy ma prawo do tego, by nie emigrować, czyli znaleźć takie warunki w swoim kraju, które do emigracji go nie zmuszają - mówił ks. kan. Błażej Michalewski podczas Eucharystii sprawowanej w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lipe w ramach obchodów 109. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

U progu mszy św. proboszcz parafii w Lipe przypomniał wiernym o okolicznościach spotkania:

W homilii kaznodzieja zwrócił uwagę na bardzo istotne wątki, związane z migracją i uchodźctwem. Jak wiadomo, od lutego 2022 roku wspominana tematyka jest nam szczególnie bliska. Dla Kościoła rzeczywistość ta jest aktualna od wieków, czego dowodem może być fakt 109. już Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

Ks. kan. Błażej Michalewski pochylił się nad definicjami migracyjno-uchodźczych haseł. Oprócz tego, jednym z ważniejszych poruszonych aspektów był pewien fakt historyczny, związany z naszą Ojczyzną:

Nawiązując do orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy – „Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać” – wybrzmiało również przesłanie św. Jana Pawła II sprzed 19 lat:

Po mszy św. odbył się koncert w wykonaniu studentów z poznańskiej i łódzkiej Akademii Muzycznej: Adrianna Zagrodnicka, Martyna Sokowicz, Katarzyna Pilarska i Karol Pilarski:

Ks. kan. Błażej Michalewski jest proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lipe oraz diecezjalnym duszpasterzem emigrantów.

Współorganizatorem wydarzenia była Caritas Diecezji Kaliskiej.

Tekst, audio i zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła