TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 01:49
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Obchody XXI Dnia Chorego w Diecezji Kaliskiej

Wielu cierpiących, chorych i dotkniętych niepełnosprawnością zgromadziła Eucharystia, której w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przewodniczył bp Edward Janiak. tak diecezja kaliska obchodzi po raz kolejny Światowy Dzień Chorego.

Mszę św. poprzedziła konferencja dla chorych, którą wygłosił kustosz sanktuarium ks. Bogumił Kempa. Chorzy mieli też okazję przystąpić do spowiedzi św. i adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

W homilii biskup kaliski przypomniał, że w Roku Wiary przeżywamy w Kościele 21. Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez bł. Jana Pawła II. - Światowy Dzień Chorego przypomina o świecie ludzkiego cierpienia. Każdy z nas prędzej czy później zetknie się z tym wymiarem życia - mówił.

Odwołał się do orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Chorego, w którym papież zachęca do umocnienia w Kościele służby miłości, by każdy stał się miłosiernym samarytaninem dla drugiego człowieka.

Biskup podkreślił, że chorzy są najbliżej krzyża Chrystusowego. - To właśnie Wy przez swoje różnorakie cierpienia złączone z krzyżem Chrystusa dajecie nadmiar miłości i świętości, która ogarnia i wspomaga bliźnich pełniących dzieła miłosierdzia – kapłanów, misjonarzy, wolontariuszy – powiedział celebrans.

Prosił, aby swoje cierpienia chorzy ofiarowali za Kościół, ojczyznę, bliźnich, grzeszników i cierpiących w czyśćcu. – Ofiarujecie też swoje cierpienie za tych, którzy nie mają wiary i żyją jakby Pana Boga nie było, a nawet Go niejednokrotnie obrażają. Świat Was naprawdę potrzebuje. Dopełniacie tej męki Chrystusowej – mówił bp Janiak.

Dziękował też osobom posługującym chorym. - W imieniu Kościoła wyrażam wszystkim wdzięczność za ich ofiarną, cichą, codzienną, conocną posługę. Starajcie się, drodzy chorzy, dostrzegać i szanować wartość tej posługi. Pamiętajcie, że te osoby zsyła Wam sam Bóg. Oni są po to, by Wam pomagać nieść krzyż, aby przywracać Wam zdrowie i  błogosławioną nadzieję, która płynie z krzyża Chrystusa, ale nie zamyka się w krzyżu, bo Chrystus na krzyżu nie pozostał, ale zmartwychwstał i to jest mocniejsze od śmierci, cierpienia – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

W czasie Mszy św. biskup kaliski i kapłani udzielili Sakramentu Namaszczenia Chorych. 

W spotkaniu uczestniczyli: ks. prał. Sławomir Grześniak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, kapłani posługujący w Caritas, ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina, przez które chorzy mogli łączyć się duchowo.

Po Mszy św. kustosz sanktuarium ks. Bogumił Kempa zaprosił wszystkich na kawę i ciasto.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła