TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 23:29
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Diecezjalne obchody XXVII Światowego Dnia Chorego w Katedrze Kaliskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 14:29 11.02.2019

To co staje się nie do zniesienia jest przedmiotem uświęcania człowieka, ale musi być złączone z męką Pańską – mówił bp Edward Janiak do chorych, niepełnosprawnych i starszych z okazji Światowego Dnia Chorego. Biskup kaliski przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

Zgromadzonych na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Chorego powitał ks. Jacek Andrzejczak, który odniósł się do tegorocznego hasła „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt10,8). – Wiemy jak wielkim darem dla wielu ludzi stają się osoby, które w swoim cierpieniu potrafią wypraszać potrzebne łaski dla osób ich otaczających – powiedział dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej.

W homilii biskup kaliski wskazał, że 27 lat temu św. Jan Paweł II święto Objawienia Matki Bożej z Lourdes przypadające 11 lutego ustanowił Światowym Dniem Chorego.

Biskup przypomniał historię objawień Matki Bożej św. Bernadetcie Soubirous w Lourdes i wskazał na przypadki uzdrowień w tym miejscu.

Odwołał się do przemówienia Jana Pawła II 9 czerwca 1979 r. w Krakowie u ojców franciszkanów, kiedy zachęcał chorych, aby „w swoim słabym ciele dbali o mocnego ducha”.

Biskup wskazał, że papież w swojej niemocy fizycznej ostatnią podróż apostolską odbył do Lourdes, gdzie 14 sierpnia 2004 r., kilka miesięcy przed śmiercią, klękając przy grocie Maryi wypowiedział słowa „ze wzruszeniem odczuwam, że dotarłem do kresu mojej pielgrzymki”. – Jan Paweł II przyjechał do Lourdes, aby oddać w ręce Maryi swój ból, niemoc, a właściwie kończące się życie – powiedział celebrans.

Podkreślał, że Ojciec Święty Jan Paweł II jest niedościgłym przykładem w chwilach najtrudniejszych. - Kiedy był zdrowy zawsze był blisko ludzi chorych, a kiedy już sam był chory dał piękne świadectwo świadomego odejścia – stwierdził hierarcha.

Dziękował lekarzom, pielęgniarkom, opiekunom, a także pracownikom Caritas Diecezji Kaliskiej za służbę osobom chorym. – Dziękujemy tym, którzy otwierają swoje serce i pomagają w tym przejściu drogi krzyżowej ludzi obarczonych cierpieniem. To co staje się nie do zniesienia jest przedmiotem uświęcania człowieka, ale musi być złączone z męką Pańską – akcentował bp Janiak.

W czasie Mszy św. biskup kaliski i kapłani udzielili Sakramentu Namaszczenia Chorych.

Uroczystościom towarzyszył Sztandar Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Po Mszy św. ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry zaprosił wszystkich na poczęstunek.

Organizatorem diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego była Caritas Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła