TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Benity, Maksymiliana, Teodozji 30 Maja 2024, 02:34
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Diecezjalni duszpasterze rodzin i doradcy życia rodzinnego modlili się u św. Józefa

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 11:40 20.02.2019

W Kaliszu rozpoczęło się dwudniowe spotkanie diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia rodzinnego z 8 diecezji z Polski zachodniej. Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa przewodniczył bp Damian Bryl, członek Rady KEP ds. Rodziny. - Bóg wyznaczył Maryi i Józefowi drogę życia małżeńskiego, aby przez wychowanie Jezusa osiągnęli doskonałość i świętość. Ten sam porządek należy zachować i dziś – mówił w homilii biskup kaliski Edward Janiak.

Kaznodzieja wskazywał, że historia zbawienia jest historią rodzin rozpoczynającą się od pierwszych małżonków, którym Bóg błogosławił darem płodności, nakazując zaludnić ziemię i uczynić sobie ją poddaną.

Podkreślał, że małżeństwo Maryi i Józefa odegrało bardzo ważną rolę w historii zbawienia. – Nigdy nie dość podkreślania prawdy, że Syn Boży przyjął naturę ludzką z Maryi Dziewicy, która była poślubiona Józefowi. Stąd małżeństwo Maryi i Józefa ściśle łączy się z misterium zbawienia, a związek małżeński przez to doznaje wyniesienia do wyjątkowej godności – powiedział bp Janiak akcentując, że rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi.

Zaznaczył, że małżeństwo Maryi i Józefa ukierunkowane było na wychowanie potomstwa. – Bóg wyznaczył Maryi i Józefowi drogę życia małżeńskiego, aby przez wychowanie Jezusa osiągnęli doskonałość i świętość. Ten sam porządek należy zachować i dziś – mówił duchowny.

Akcentował, że związek małżeński jest ze swej natury skierowany do zrodzenia i wychowania potomstwa. - Dzięki wypełnianiu tego zadania małżonkowie wzajemnie sobie dopomagając dojrzewają i uświęcają się. Małżeństwo, które uchylałoby się od rodzicielstwa, także tego duchowego, nie jest związkiem opartym na obustronnej miłości, lecz na płytkim egoizmie, który jest toksycznym źródłem skutkującym rozpadem zbyt wielu małżeństw. Z bólem serca musimy stwierdzić, że dzisiaj młodzi ludzie nawet z błahej przyczyny rozchodzą się, a najbardziej cierpią dzieci – stwierdził hierarcha.

Wskazał, że młodzi przybywają do św. Józefa, aby prosić o dobrą żonę i dobrego męża. – Tutaj spotykają się młodzi ludzie, którzy szukają partnera czy partnerki na całe życie. Przychodzą do św. Józefa jako opiekuna rodziny, aby znaleźć drugą połowę, by realizować swoje powołanie – powiedział bp Janiak, który dodał, że są już małżeństwa, które poznały się w Sanktuarium św. Józefa, a w maju odbędzie się kolejny ślub.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp Damian Bryl zachęcał doradców życia rodzinnego, aby modlili się do św. Józefa. – Mamy mocnego orędownika. Nie traćmy ducha. Często przywołujmy św. Józefa, aby był naszym przewodnikiem na drodze służby rodzinie – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Na dwudniowe obrady do Kalisza przyjechali diecezjalni duszpasterze rodzin i diecezjalni doradcy życia rodzinnego z 8 diecezji z terenu Polski zachodniej. Są reprezentanci archidiecezji poznańskiej, gnieźnieńskiej, wrocławskiej i diecezji bydgoskiej, legnickiej, świdnickiej, włocławskiej i kaliskiej. Uczestnikom towarzyszą bp Damian Bryl, członek Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny, ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i Beata Choroszewska, krajowa doradczyni życia rodzinnego. W spotkaniu uczestniczą także ks. kan. Sławomir Kostrzewa, diecezjalny duszpasterz rodzin i Jolanta Siwak, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego.

Bp Damian Bryl podkreśla w rozmowie z KAI, że takie spotkania są okazją do wymiany doświadczeń na temat służby rodzinie. – Duszpasterze i doradcy życia rodzinnego z poszczególnych diecezji spotykają się każdego roku, aby razem modlić się w intencji rodzin i wzajemnie umacniać. Jest też okazja do wysłuchania dobrych referatów nt. rodziny. Najcenniejsze jest to, że jesteśmy razem i możemy podzielić się doświadczeniami co nam się udaje, jak pomagać rodzinom, jak im towarzyszyć w życiu codziennym – powiedział członek Rady KEP ds. Rodziny.

Jolanta Siwak, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego, dodaje, że głównym celem spotkań jest promowanie rodziny i ochrony poczętego życia.

W programie spotkania była konferencja nt. „Teologia kaliskiego wizerunku św. Józefa” wygłoszona przez ks. dr. Jarosława Powąskę.

Wieczorem uczestnicy spotkania wysłuchają konferencji nt. „Wpływ zranień duchowych i psychicznych z dzieciństwa na życie małżeńskie i rodzinne”, którą wygłosi ks. dr Marcin Wiśniewski.

Zaplanowano także dwa panele dyskusyjne. Jeden z nich będzie dotyczył działania na rzecz rodzin we współpracy ze zgromadzeniami i stowarzyszeniami. W drugim nt. działania na rzecz rodzin we współpracy z samorządami lokalnymi weźmie udział Marlena Maląg, prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie.

Jutro konferencję nt. „Liturgia sakramentu małżeństwa” wygłosi ks. prof. dr hab. Dariusz Kwiatkowski.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała&ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła