TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Delfiny, Marii, Wirginiusza 08 Grudnia 2023, 07:53
Dziś -1°C
Jutro 0°C
Szukaj w serwisie

Diecezjalny Dzień Jedności Ruchów i Wspólnot Ewangelizacyjnych w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 19:27 23.09.2023

We współczesnych czasach bardzo potrzebna jest ewangelizacja, ponieważ jest wielu ludzi, którzy zobojętnieli na Pana Boga - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu na rozpoczęcie Diecezjalnego Dnia Jedności Ruchów i Wspólnot Ewangelizacyjnych pod hasłem „Razem ku Nadziei”.

W homilii bp Bryl przekonywał, że wspólnoty powinny żyć Bożym słowem. – Chciałbym dzisiaj modlić się z wami o to, żebyśmy umieli słuchać słowa Bożego z wiarą, żebyśmy chcieli to słowo medytować, ale także konfrontować nasze życie z tym słowem, żebyśmy pozwolili, by to Boże słowo nas kształtowało – powiedział bp Bryl.

Po Mszy św. biskup wygłosił konferencję, w której na podstawie „Evangelii Gaudium” papieża Franciszka wyjaśniał na czym polega ewangelizacja. Akcentował, że chrześcijanie są zaproszeni do wyjścia i głoszenia Dobrej Nowiny. – Każdy chrześcijanin i każda wspólnota winni rozeznać, jaką drogą powinni kroczyć zgodnie z wezwaniem Pana, jednak wszyscy jesteśmy zaproszeni do przyjęcia tego wezwania: wyjścia z własnej wygody i zdobycia się na odwagę, by dotrzeć na wszystkie peryferia świata potrzebujące światła Ewangelii”- cytował papieża Franciszka.

Podkreślił, że w „Evangelii Gaudium” papież Franciszek stwierdził, że „radosna ewangelizacja przybiera postać piękna w liturgii i codziennie pomnaża dobro”.

Prosił członków wspólnot, aby pochylali się nad tym tekstem. - Chciałbym, żeby ten tekst Ojca Świętego był dla was zachęceniem, żeby zobaczyć do czego Jezus zaprasza mnie dzisiaj i do czego dzisiaj zaprasza moją wspólnotę – powiedział bp Bryl.

Podczas spotkania miała miejsce prezentacja wspólnot i narzędzi ewangelizacyjnych.

Jak wyjaśnił ks. kan. Dominik Wodniczak celem Diecezjalnego Dnia Jedności Ruchów i Wspólnot Ewangelizacyjnych jest promowanie nowej ewangelizacji w Kościele. - Jeżeli poznaliśmy Jezusa i mamy z Nim relację to nie możemy tego zatrzymać tylko dla siebie, trzeba się podzielić Jezusem z innymi. To jest Dobra Nowina, którą należy głosić. Cały Kościół jest misyjny i wymaga ewangelizacji – powiedział KAI przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego ds. Nowej Ewangelizacji w Diecezji Kaliskiej.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wspólnot takich jak Ruch Światło-Życie, Kościół Domowy, Odnowa w Duchu Świętym, Szkoła Nowej Ewangelizacji, Wspólnota „Synaj”, Wspólnota „Pascha”, Wspólnota „Galilea”, Wspólnota „Koinonia Jan Chrzciciel”, Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, Droga Neokatechumenalna, przedstawiciele Kół Radia Maryja i parafii.

W programie spotkania były także uwielbienie i adoracja oraz praca w grupach.

Organizatorem Diecezjalnego Dnia Jedności Ruchów i Wspólnot Ewangelizacyjnych był Zespół Koordynacyjny ds. Nowej Ewangelizacji w Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła