TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 17 Czerwca 2024, 00:18
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Dzień Świętości Życia w Diecezji Kaliskiej

1 grudnia do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu przyjechały z całej diecezji osoby zaangażowane w obronę i promowanie świętości życia i rodziny. W tym samym czasie - także częściowo w Bazylice Kaliskiej - swój dzień skupienia przeżywali nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.

Witając licznie zebranych w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu ks. prał. Jacek Plota wskazał, że w diecezji kaliskiej Dzień Świętości Życia obchodzony jest w sobotę przed świętem Niepokalanego Poczęcia NMP, ponieważ 25 marca wspomina się rocznicę utworzenia diecezji.

Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak, a homilię wygłosił ks. prał. Bolesław Stefaniak, diecezjalny duszpasterz rodzin. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że rodzina powinna być oparta na fundamencie sakramentu. – Rodzina oparta na miłości małżonków, miłości rodziców do dzieci, miłości dzieci do rodziców, wiara pomnażana modlitwą, życiem sakramentalnym, czynieniem dobra wobec bliskich to właśnie prowadzi z pełnego zjednoczenia z Bogiem – mówił ks. Stefaniak.

Duchowny wskazał, że w centrum każdej niedzieli powinna być Eucharystia, którą już ojcowie Kościoła nazwali lekiem na nieśmiertelność. Podkreślał, że życie ludzkie jest święte. - Życie ludzkie jest święte, od momentu poczęcia przez wszystkie stadia rozwoju, jest święte, ponieważ jest stworzone na obraz i podobieństwo Boga, jest bezcenne, bo jest darem Boga. A kiedy Bóg daje życie, daje je na zawsze. Ktokolwiek usiłowałby zniszczyć życie ludzkie w łonie matki, nie tylko narusza świętość życia, ale sprzeciwia się samemu Bogu – powiedział kaznodzieja.

Po komunii św. bp Edward Janiak zawierzył św. Józefowi wszystkie małżeństwa i rodziny.

W swoim przemówieniu biskup kaliski podziękował osobom, które włączyły się w to wielkie posłannictwo służby rodzinie i życiu. Dziękował też nadzwyczajnym szafarzom komunii świętej za posługę zwłaszcza wśród chorych. Zaznaczył, że prawa do życia nie można nigdy traktować na zasadzie demokratycznego czy politycznego podejścia, ponieważ jest to prawo Boże. - Musimy mieć świadomość, że pewne sprawy w naszym życiu, Kościele i świecie są święte, posiadają znamię sacrum. Nie można tej sprawy poddać głosowaniu, jak to się dzisiaj robi. Chcemy wypraszać Boże miłosierdzie za wszystkie przewinienia, które człowiek ma odwagę i pychę stawiać wobec Boga i sprzeciwiać się prawu życia – powiedział bp Janiak.

Diecezjalnemu spotkaniu towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursów literackiego i plastycznego, ogłoszonych przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Kaliskiej. Laureaci odebrali nagrody i dyplomy z rąk bp. Edwarda Janiaka.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła