TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Lutosława, Normy, Pauliny 26 Stycznia 2022, 12:22
Dziś 1°C
Jutro 2°C
Szukaj w serwisie

ŚDM: Dni w Diecezji ruszyły - dzień 1

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 20.07.2016

Ponad 340 osób z Włoch, Francji i Słowenii dotarło dzisiaj do Kalisza. Wraz z grupą młodzieży z Francji przybył bp Sylvain Jean-Luc Bataille z diecezji Saint Etienne niedaleko Lyonu we Francji. Spotkanie integracyjne odbyło się wieczorem w Ośrodku Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.

Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni Miłosierni”. Oficjalnego otwarcia Dni w Diecezji dokonał bp Łukasz Buzun, który zaprosił wszystkich do wspólnego odmówienia modlitwy. – Serdecznie wszystkich zapraszam do wspólnej zabawy, modlitwy i do tego, abyśmy przeżywali tę wspólnotę ze świadomością Bożej obecności, bo to jest dla nas najważniejsze. Światowe Dni Młodzieży są dla nas czasem wspólnoty, modlitwy i spotkania z Ojcem Świętym. Zmierzamy do Krakowa, ale tutaj w diecezji kaliskiej będziemy mogli wspólnie przeżywać te dni ciesząc się wspólnotą, jednocześnie biorąc udział w katechezach biblijnych, Eucharystii i wielu różnych spotkaniach. Życzę błogosławieństwa Bożego, otwartości serca i zachęcam do tego, aby zaangażować się w ten czas całym swoim sercem – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Młodzi zostali zaproszeni do wspólnej modlitwy i zabawy prowadzonej przez zespół Abba Pater Music i sekcję taneczną oraz wolontariuszy Tratwa Festiwal.

Część diecezjalna ŚDM potrwa do 24 lipca. - Młodzież z zagranicy i naszej diecezji przez pięć dni będzie przygotowywać się do przeżycia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w formie rekolekcji. Wszystkie spotkania będą miały miejsce w Kaliszu – mówi ks. Mariusz Ziętkiewicz, koordynator Dni w Diecezji Kaliskiej.

W diecezji powołana została sekcja ds. kontaktów z zagranicą, której koordynatorem jest ks. Jarosław Powąska. W sekcji pracują osoby zajmujące się tłumaczeniem z języka francuskiego, włoskiego i angielskiego. Wszystkie osoby z grup zagranicznych będą nocować u rodzin w Kaliszu.

Diecezjalnym koordynatorem ŚDM jest duszpasterz młodzieży - ks. Witold Kałmucki, a koordynatorem Dni w Diecezji – ks. Mariusz Ziętkiewicz, ale w przygotowania włączyło się wielu ludzi – kapłanów i osób świeckich z  diecezji kaliskiej. Do pracy zgłosiło się ponad 200 wolontariuszy. Powstały sekcje: wolontariatu, przygotowań duchowych i promocji, rejestracji grup, kontaktu z zagranicą i wiele innych.

Szkolenia wolontariuszy, które rozpoczęły się w marcu br. w Centrum Józefologicznym w Kaliszu, podzielono na kilka etapów. Jednym z etapów przygotowań była Tratwa Festiwal w Pleszewie. Za sekcję wolontariatu odpowiadają: ks. Marek Muzyka i ks. Przemysław Kapała.

W czwartek, 21 lipca, o godz. 9.00 w Ośrodku Sportu, Rehabilitacji  i Rekreacji w Kaliszu katechezę biblijną wygłosi ks. Piotr Bałoniak. O godz. 12.00 w Sanktuarium św. Józefa odprawiona zostanie Msza św., której przewodniczyć będzie biskup kaliski Edward Janiak. O godz. 15.00 w katedrze św. Mikołaja uczestnicy będą mogli posłuchać świadectwa nawrócenia Anny Golędzinowskiej. Na godz. 20.00 w Ośrodku Sportu, Rehabilitacji  i Rekreacji w Kaliszu zaplanowano wieczór integracyjny.

 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła