TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 16 Czerwca 2024, 23:23
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

Droga Krzyżowa ulicami Kalisza - Stolicy Diecezji

Mieszkańcy Kalisza przeszli dziś ulicami miasta w 24. Drodze Krzyżowej, rozpoczynając w ten sposób Wielki Post. Nabożeństwu przewodniczył Biskup Kaliski Edward Janiak.

Droga Krzyżowa rozpoczęła się przy Grocie Katyńskiej na placu przy Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego Ojców Jezuitów. Trzymetrowy drewniany krzyż nieśli wierni kaliskich parafii, więźniowie z Zakładu Karnego, strażacy, a także młodzież.

Na trasie kaliskiej drogi krzyżowej znalazły się miejsca szczególnie wpisane w historię miasta. Początek drogi krzyżowej to Ogrójec przy kościele ojców jezuitów - organizatorów nabożeństwa. Jest to miejsce pamięci o ofiarach kolejnych systemów totalitarnych. Jedna ze stacji drogi krzyżowej znajduje się w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej zniszczono tysiące polskich książek, inna w miejscu męczeńskiej śmierci ks. Pawłowskiego. Jeszcze inna znajduje się w miejscu, gdzie w 1997 r. Eucharystię sprawował Jan Paweł II. Wierni zatrzymują się również przy Sanktuarium św. Józefa, pomniku Jana Pawła II, Starostwie i Sądzie Okręgowym.

Rozważania do stacji drogi krzyżowej przygotowali studenci z Duszpasterstwa Akademickiego, a odczytał je pan Jacek Majewski. Drodze krzyżowej towarzyszył śpiew pieśni wielkopostnych i koronki do Miłosierdzia Bożego.

Nabożeństwo zakończyło się przy kościele Świętej Rodziny, gdzie słowo do wiernych skierował biskup kaliski. – Daliście piękne świadectwo wiary. Po ulicach Kalisza rozbrzmiał śpiew, ale też może dla jakiegoś serca, które kołacze Pan Bóg da łaskę nawrócenia – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej. Podziękował ojcom jezuitom za zorganizowanie drogi krzyżowej, a mieszkańcom Kalisza za uczestnictwo. Zaprosił wszystkich na Mszę św. dziękczynną za dar papieża Benedykta XVI, która zostanie odprawiona 28 lutego o godz. 20.00 w katedrze w Kaliszu.

Kalisz był pierwszym polskim miastem, które przejęło tradycję wielkopostnych procesji, znaną od wieków w niektórych krajach Europy Zachodniej i obu Amerykach. Jak twierdzą miejscowi jezuici, jest to najstarsza w kraju droga krzyżowa odprawiana poza murami kościołów. Propozycję organizowania nabożeństwa wysunął śp. ks. prał. Lucjan Andrzejczak, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Rozpoczęcie drogi krzyżowej wyznaczono przy kościele ojców jezuitów. Pierwsza droga krzyżowa ulicami Kalisza przeszła 29 kwietnia 1990 r., a uczestniczyło w niej ok. 500 osób. Kolejne stacje poświęcone były różnym grupom społecznym: ofiarom obozów koncentracyjnych, Sybirakom, kombatantom, młodzieży, rodzicom. W następnym roku przeniesiono termin nabożeństwa na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu - miał to być pierwszy po Środzie Popielcowej mocny akcent Wielkiego Postu. W 1992 r. przewodniczył jej śp. bp Roman Andrzejewski, ówczesny biskup pomocniczy diecezji włocławskiej. Od tej pory co roku w nabożeństwie uczestniczył pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. W tym roku po raz pierwszy nabożeństwu przewodniczył bp Edward Janiak.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła