TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Gerwazego, Protazego, Sylwii 19 Czerwca 2024, 08:20
Dziś 22°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Druga rocznica ingresu Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 13.09.2014

W drugą rocznicę ingresu biskup kaliski Edward Janiak dziękował dzisiaj wieczorem w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu za posługę w diecezji kaliskiej. Uroczystość połączono z powitaniem w katedrze biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.

Witając biskupa kaliskiego ks. prał. Adam Modliński podkreślił, że dzień 12 września 2012 roku, dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszego Imienia Maryi, na zawsze wpisał się w historię młodej diecezji kaliskiej. – Księże Biskupie Edwardzie dwa lata temu w religijnym skupieniu i z należną czcią przekroczyłeś próg katedry, by rozpocząć posługę pasterską w diecezji. Dziękujemy Bogu za ten miniony czas wypełniony pasterską troską i ojcowską miłością do powierzonego Ci ludu Bożego naszej diecezji, czas wypełniony modlitwą i cierpieniem, pracą i przykładem apostolskiej gorliwości. Podczas ingresu prosiłeś nas, abyśmy przez wstawiennictwo NMP Zwycięskiej, a także św. Józefa, patrona diecezji błagali Ojca o to, abyś mógł godnie wypełnić misję sługi Boga i apostoła Jezusa Chrystusa - mówił proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu. Wspomniał, że dziś po raz pierwszy próg katedry jako biskup przekroczył o. Łukasz Buzun, który 16 sierpnia przyjął święcenia biskupie na Jasnej Górze. Nadmienił, że 8 września minęło 20 lat od powołania do istnienia Kapituły Katedralnej, która obecnie liczy 64 prałatów i kanoników.

W homilii biskup pomocniczy Łukasz Buzun nawiązując do Ewangelii mówiącej o momencie spotkania Maryi z Elżbietą wskazywał, że Maryja jest dla człowieka wierzącego wzorem posłuszeństwa wobec Bożego zamysłu.

Zachęcał do zagłębiania się w Słowo Boże. – Ważne jest, by człowiek reflektował nad Słowem Bożym, codziennie karmił swoją duszę, przyjął to słowo. Przychodzi ono w nieoczekiwanych momentach. Niektórych wersetów Pisma Świętego nie chcemy słyszeć, bo chcą wykorzenić to, co jest jakąś zgnilizną w naszym życiu – powiedział bp Buzun.

Podkreślił, że człowiek jest powołany do tego, by być głosicielem Boga w swoim życiu.

Po komunii św. kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych i grup duszpasterskich dziękowali biskupowi kaliskiemu za dwa lata posługi i życzyli sukcesów w dalszym prowadzeniu diecezji. Słowa powitania i życzeń skierowali także do biskupa pomocniczego.

Słowa wdzięczności wobec Boga i ludzi wyraził biskup kaliski. – Dzisiaj w murach katedry chcemy wypowiedzieć głębokie słowa: dziękuję Panu Bogu i Jego Matce za wszystkie łaski i dary. Możemy cieszyć się radością nowego biskupa pomocniczego. Bardzo serdecznie dziękuję biskupowi Stanisławowi, biskupowi Teofilowi i wszystkim kapłanom nie tylko tu obecnym, ale tym wiernym kapłanom co na małych wioseczkach, skromnie ale wiernie służą Chrystusowi w posługach sakramentalnych. Dziękuję wszystkim siostrom za prowadzone dzieła. Dziękuję wszystkim wiernym za dar modlitwy, życzliwości, za każde pochwalenie Pana Boga na ulicach w Kaliszu, za miły gest uśmiechu, życzliwości. Cieszymy się, że jesteśmy potrzebni – mówił bp Janiak.

Podkreślał, że siłą biskupa są kapłani. - Kapłani docierają do wszystkich zakątków, do każdego chorego, każdego człowieka opuszczonego. To jest siła Kościoła – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Opieki Maryi i św. Józefa życzył biskupowi pomocniczemu. - Bardzo cieszę się z decyzji Ojca Świętego. Biskup Stanisław powiedział, że biskup Łukasz jest owocem dobrze przeżytej peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji kaliskiej – powiedział biskup kaliski, który zapewnił bp. Łukasza, że pracy mu nie zabraknie.

We Mszy św. uczestniczyli także: bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, wikariusz generalny ks. prał. Andrzej Latoń, wikariusze biskupi, kapłani pracujący w urzędach centralnych diecezji kaliskiej, kapłani Kapituły Katedralnej i Kolegiackiej, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego, paulini, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje organizacji kościelnych i świeckich, wierni diecezji kaliskiej.

Bp Edward Janiak w dniu 12 września 2012 r. odbył ingres do katedry św. Mikołaja w Kaliszu. Objął w ten sposób kanonicznie diecezję kaliską. Mszę św. koncelebrowało wówczas ok. 40 biskupów i kardynałów oraz prawie 400 kapłanów. Najpierw biskup zawierzył siebie i diecezję św. Józefowi Kaliskiemu, skąd udał się do katedry św. Mikołaja, gdzie celebrował uroczystą Mszę św.

T
ekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła