TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 10:57
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Dyrektor Caritas Polska na spotkaniu referentów ds. charytatywnych w diecezji kaliskiej

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 17:46 17.09.2021

O działaniach Caritas Polska w kraju i za granicą mówił dziś na spotkaniu dekanalnych referentów ds. charytatywnych z diecezji kaliskiej dyrektor organizacji ks. dr Marcin Iżycki. Podkreślał on ogromna ofiarność Polaków i prosił słuchaczy aby postarali się, żeby w każdej parafii w diecezji kaliskiej działał zespół Caritas.

Więcej o istocie i przebiegu samego spotkania opowiada ks. kan. Piotr Kowalek, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej:

W spotkaniu uczestniczył biskup kaliski Damian Bryl, który przekonywał, że pomoc potrzebującym jest jednym z istotnych wymiarów życia każdej wspólnoty parafialnej.

Na spotkaniu zorganizowanym przez Caritas Diecezji Kaliskiej dekanalni referenci ds. charytatywnych zapoznali się z działalnością poszczególnych placówek prowadzonych przez diecezjalną Caritas.

Na terenie diecezji kaliskiej są punkty wydawania żywności, punkty wydawania sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, schroniska dla kobiet z dziećmi w ciężkiej sytuacji, schroniska dla mężczyzn, dom dziecka, dom pomocy społecznej, świetlice i miejsca terapii zajęciowej, stacja opieki i inne placówki niosące pomoc potrzebującym.

W swoim wystąpieniu biskup kaliski Damian Bryl podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w Caritas Diecezji Kaliskiej za niesienie pomocy potrzebującym. Wskazywał, że pomoc potrzebującym jest jednym z istotnych wymiarów życia każdej wspólnoty Kościoła. - Jako ludzie wiary żyjący we wspólnotach kościelnych nie możemy stracić wrażliwości na pomoc potrzebującym – podkreślał duchowny.

Zachęcał, aby w każdej parafii działał parafialny zespół Caritas, wokół którego będą skupiać się także młodzi ludzie. Podkreślał, że kolejnym zadaniem jest tworzenie i rozwijanie szkolnych kół Caritas. - Młodzież dzisiaj jest bardzo ofiarna i gotowa do pomocy – stwierdził bp Bryl.

Z kolei ks. Marcin Iżycki wskazywał na działalność Caritas Polska. Zaznaczył, że Caritas działa w Polsce, ale także w 40 krajach na świecie. - Zbieramy środki na akcje związane z różnymi kryzysami humanitarnymi. Muszę podkreślić, że ofiarność Polaków jest bardzo duża – powiedział dyrektor Caritas Polska.

Wymienił najważniejsze projekty i programy realizowane przez Caritas Polska w naszym kraju dodając - obecnie jest ich ponad 30.

Ks. Iżycki prosił dekanalnych referentów ds. charytatywnych, aby zadbali o to, by w każdej parafii w diecezji kaliskiej działał zespół Caritas.

Tekst za: KAI
Zdjęcia i audio: Wiktoria Zielińska/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła