TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Lutosława, Normy, Pauliny 26 Stycznia 2022, 11:24
Dziś 1°C
Jutro 2°C
Szukaj w serwisie

Dziękczynne TE DEUM za miniony rok

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 11:06 01.01.2022

Naszą nadzieją jest ufność, że dobry Bóg jest z nami, że nas nie zostawi. Życzę, aby ta nadzieja zagościła w naszych sercach i zanośmy ją w całym Nowym Roku wszędzie tam, gdzie jej brakuje – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za kończący się rok 2021.

W homilii biskup wskazywał, że mijający rok był trudny i wymagający, bowiem pandemia dotyka wszystkich wymiarów naszego życia. - Jakże wielu z nas doświadczyło w tym czasie chociażby kwarantanny czy izolacji, czy nawet choroby. Jak wielu odeszło – powiedział biskup kaliski. Zaznaczył, że był to także czas napięć społecznych związanych z sytuacją przy wschodniej granicy.

Bp Bryl zaznaczył, że w minionym roku wielu ludzi, szczególnie młodych, zdystansowało się wobec Pana Boga. Ubolewał, że w tym okresie Kościół mierzył się z grzechem i słabością, także osób duchownych. - Uczyliśmy się mierzyć z tym, podejmować odpowiedzialność i modlić, aby Pan przeprowadzał nas przez te doświadczenia, żeby nie działo się zło, grzech, słabość – mówił hierarcha.

Wymienił też powody do radości dla Kościoła kaliskiego, wskazując na obchody Roku Świętego Józefa, liczne pielgrzymki wiernych z całej Polski do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, pielgrzymowanie na Jasną Górę, powstanie Szkoły Biblijnej, w której uczestniczy ponad sto osób, rozpoczęcie drogi synodalnej w diecezji. Biskup wyraził też radość, że 31 alumnów przygotowuje się do kapłaństwa.

Liturgię zakończyło nabożeństwo dziękczynno-błagalne i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła