TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Marka, Wiktoryny, Zenona 29 Marca 2024, 14:14
Dziś 18°C
Jutro 20°C
Szukaj w serwisie

Dzięki darom Ducha Świętego możemy służyć innym – odpust w Sanktuarium Maryjnym w Tursku

Adam Szymański Adam Szymański 17:27 28.05.2023

Duch Święty przychodzi do nas ze swymi darami, abyśmy mogli lepiej służyć innym poprzez życzliwość, otwieranie się, wspieranie - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył sumie odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku, gdzie od prawie 260 lat czczony jest wizerunek Maryi.

Kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku jest od 2021 r.  ks. Piotr Górski:

Homilię wygłosił przewodniczący Eucharystii ordynariusz diecezji kaliskiej bp Damian Bryl:

W homilii celebrans wskazał, że Duch Święty zalęknionych apostołów uczynił odważnymi głosicielami Ewangelii:

Podkreślał, że wspominając zesłanie Ducha Świętego chcemy wyznawać wiarę w to, że Duch Święty działa w swoim Kościele i prowadzi go:

Zachęcał wiernych, aby prosili Ducha Świętego o umocnienie w wierze:

Przekonywał, że Duch Święty przychodzi do człowieka z różnymi darami:

Sumę odpustową zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Uroczystości odpustowe w Tursku trwają trzy dni:

Zachowana kronika z 1777 r. opisuje dokładnie wydarzenia sprzed 259 laty. Mieszkaniec Lenartowic, karczmarz Jan Biadała, kupił drzeworyt przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Przez 3 lata obrazek wisiał u niego na ścianie, a gdy zwilgotniał, Biadała położył go na wiązce grochu do wysuszenia. Ok. godz. 15.00 obraz - mimo iż brak było wiatru - uniósł się w górę i poszybował ok. 7 km, opadając na piaszczystym miejscu w Tursku. Działo się to na oczach wielu ludzi 9 czerwca 1764 r., w wigilię Zielonych Świątek. Wydarzenie to szybko zyskało rozgłos i spowodowało przybywanie licznych pielgrzymek do obrazu, który już w 1765 r. uznano za cudowny.

Obecny murowany kościół w Tursku został wzniesiony dla potrzeb silnie rozwijającego się kultu Matki Boskiej Turskiej. Jego budowę rozpoczęto w lipcu 1777 r. przy wydatnej pomocy kasztelanki kaliskiej, dziedziczki dóbr gołuchowskich Anny Chłebowskiej. Do przygotowanej, ale w pełni nie ukończo¬nej świątyni niezwykle uroczyście wniesiono cudowny obraz 28 września 1786 r.

Ukoronowaniem dziejów obrazu był dzień 1 września 1968 r. Pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się uroczystość jego koronacji, która zgromadziła ok. 30 tys. pielgrzymów, 250 kapłanów i 16 biskupów.

Biskupa kaliskiego i wszystkich przybyłych na ten odpust pożegnał zespół Tursko:

Tekst za: KAI
Audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła