TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 12:33
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Dzień Świętości Życia w Diecezji Kaliskiej

Ważna jest modlitwa, która gromadzi rodzinę przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, ze św. Józefem, przed krzyżem – mówił bp Łukasz Buzun w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji Diecezjalnego Dnia Świętości Życia.

Dzisiaj (6 grudnia) do Kalisza przyjechały z całej diecezji osoby zaangażowane w promowanie świętości życia i rodziny z diecezji kaliskiej. Konferencję nt. „Eucharystia źródłem jedności i miłości rodziny” wygłosił ks. dr Przemysław Drąg, krajowy duszpasterz rodzin.

Witając licznie zebranych w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu ks. prał. Jacek Plota wskazał, że w diecezji kaliskiej Dzień Świętości Życia obchodzony jest w sobotę przed świętem Niepokalanego Poczęcia NMP, ponieważ 25 marca wspomina się rocznicę utworzenia diecezji. Podkreślił, że w kaliskiej bazylice od 10 lat w każdy pierwszy czwartek miesiąca wierni z całej Polski modlą się w intencji rodzin i obrony poczętego życia.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Łukasz Buzun. W homilii podkreślał, że samo życie jest święte, a świętość ma konkretne źródło w Eucharystii. – Życie jest święte przez to, że zostało stworzone przez Boga, który jest dawcą życia – mówił kaznodzieja.

Wskazał, że każdy człowiek jest wezwany do świętości. – Żeby być człowiekiem świętym trzeba mieć inne życie w sobie, przeżywać to życie na inny sposób. Trzeba być otwartym na Boga – powiedział celebrans, który zaznaczył, że człowiek staje się świętym przez nawrócenie.

Stwierdził, że bardzo ważną rolę w życiu człowieka odgrywa modlitwa i zachęcał do odmawiania różańca. – Ważna jest modlitwa, która gromadzi rodzinę przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, ze św. Józefem, przed krzyżem. Modlitwa scala rodzinę – stwierdził hierarcha.

Wskazał na Maryję jako przewodniczkę Adwentu. – Niech Maryja będzie bliska naszemu sercu, np. przez różaniec wspólnie odmawiany. Prośmy Matkę Bożą, abyśmy przychodzili z otwartym sercem na Eucharystię, sercem oczyszczonym w sakramencie pokuty, przygotowanym, które jest sercem gorejącym na wzór Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.  

Po komunii św. bp Łukasz Buzun zawierzył św. Józefowi wszystkie małżeństwa i rodziny oraz poczęte życie.

Diecezjalnemu spotkaniu towarzyszyło rozstrzygnięcie dwóch konkursów ogłoszonych przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Kaliskiej. W konkursie literackim na temat: „Moja rodzina żyje Eucharystią” zwyciężyła Adrianna Cepa z Gimnazjum nr 1 w Krotoszynie. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Marciniak z Gimnazjum nr 3 w Krotoszynie, a trzecie – Barbara Baszak z Gimnazjum nr 1 w Krotoszynie. Wyróżnienia otrzymali: Alicja Bielecka z Gimnazjum we Wróblincu, Małgorzata Rachwalska z Gimnazjum we Wróblincu, Jakub Nowak z Zespołu Szkół w Sośniach i Monika Nowacka z Gimnazjum nr 3 w Pleszewie. W konkursie plastycznym pod hasłem „Eucharystia źródłem jedności i miłości rodziny” zwyciężyła Zuzanna Noweta z Zespołu Szkół w Ociążu. Drugie miejsce zdobyła Dominika Urbaniak ze Szkoły Podstawowej w Zamościu, a trzecie – Mateusz Łysiak z Zespołu Szkół w Cielczy. Wyróżnienia otrzymali: Marta Bocheńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie, Julia Płonka z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bachorzewie, Wiktoria Pawlak ze Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze, Hubert Martyna ze Szkoły Podstawowej w Droszewie, Adrianna Krzyżańska ze Szkoły Podstawowej w Broszkach, Mateusz Włodarczyk ze Szkoły Podstawowej w Bronszewicach, Karolina Sobierajczyk ze Szkoły Podstawowej w Grabowie, Julia Szopińska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Krotoszynie, Dominika Sołyga ze Szkoły Podstawowej w Myjomicach i Anna Regulska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie. Laureaci odebrali nagrody i dyplomy z rąk ks. kan. Sławomira Kostrzewy, diecezjalnego duszpasterza rodzin i Jolanty Siwak, doradczyni diecezjalnej życia rodzinnego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła