TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Bony, Horacji, Jerzego 24 Kwietnia 2024, 18:01
Dziś 11°C
Jutro 9°C
Szukaj w serwisie

Dzień Życia Konsekrowanego w Diecezji Kaliskiej

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 02.02.2014

Jesteście potrzebni, chociaż życie na co dzień zdaje się temu przeczyć. Jesteście potrzebni dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek. Ludzie dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebują Boga, potrzebują miłości, potrzebują znaku – mówił bp senior Stanisław Napierała do przedstawicieli żeńskich oraz męskich zakonów. W święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu osoby konsekrowane zgromadziły się na wspólnej modlitwie.

Na początku Mszy św. biskup poświęcił zapalone świece, z którymi siostry i kapłani procesyjnie przeszli do nawy głównej kaliskiej katedry.

W homilii celebrans podkreślał, że ofiarowanie się Bogu osób konsekrowanych staje się czytelne w dzisiejszych czasach, szczególnie w ślubie ubóstwa.

Odwołał się do papieża Franciszka, który mówi o Kościele ubogim dla ubogich i skupił się na pierwszym z ośmiu błogosławieństw brzmiącym „Błogosławieni ubodzy w duchu, bo do nich należy Królestwo Niebieskie”.

Stwierdził, że najliczniejsza grupa katolików ubóstwo w duchu widzi jako prawidłową relację do świata i dóbr materialnych według zamysłu Boga Stwórcy. - Chrześcijanie ci starają się być ubogimi w duchu, ale nie wyrzekają się prawa do posiadania dóbr, gospodarowania nimi, po to, aby one służyły im i innym, zwłaszcza biednym i potrzebującym – mówił emerytowany biskup kaliski.

Zaznaczył, że wśród katolików są tacy, którzy stali się ubogimi nie z własnej woli, lecz z powodu niesprawiedliwości, a niekiedy w wyniku zdarzeń losowych. - Tym ludziom trzeba pomóc wyjść z biedy i rozpocząć życie na nowo. Papież Franciszek chce poruszyć serca i wyobraźnię współczesnych ludzi, zwłaszcza chrześcijan, by dostrzegali niezawinioną nędzę oraz wykluczenie – powiedział kaznodzieja.

Wskazał na trzecią grupę chrześcijan, którzy z własnej woli pociągnięci łaską powołania wyrzekają się wszystkiego. – Ci chrześcijanie wyrzekają się nie tylko wszelkich dóbr, ale także prawa do ich posiadania ślubując ubóstwo, wyrzekają się prawa do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, aby żyć w dziewictwie ślubując czystość, wyrzekają się własnej woli, aby żyć wolą Bożą przekazywaną im przez przełożonych ślubując posłuszeństwo. To Wy osoby konsekrowane jesteście ubogimi w duchu – stwierdził bp Napierała.

Dodał, że osoby konsekrowane wyrzekając się wszystkiego ubogacają ludzi czyniąc siebie darem dla nich. - Jesteście franciszkowym Kościołem ubogim dla ubogich. Wszędzie, gdzie jest ludzka bieda można znaleźć Was śpieszących z posługą miłości miłosiernej, aby wszędzie być siostrą, bratem, matką, ojcem. Jesteście żywym znakiem i świadectwem, niemym krzykiem w świecie, który woła jest Bóg, myśmy Go spotkali – mówił hierarcha.

Stwierdził, że w dzisiejszych czasach są ludzie prawi, którzy darzą osoby konsekrowane wielkim szacunkiem, uznaniem, wdzięcznością.

Po komunii św. siostry, ojcowie i bracia odnowili śluby zakonne.

Przed zakończeniem Eucharystii celebrans w imieniu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka podziękował osobom konsekrowanym za posługę w diecezji kaliskiej. 

Z biskupem seniorem, kapłanami i siostrami zakonnymi modlili się: delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego ks. kan. Michał Kieling, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Adam Modliński, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego ks. kan. Jacek Stefański, diecezjalna referentka ds. zgromadzeń żeńskim s. Eliza Bojarska, alumni kaliskiego seminarium.

W diecezji kaliskiej posługuje 460 sióstr zakonnych w 27 zgromadzeniach żeńskich, w tym ok. 60 zakonnic w 4 klasztorach kontemplacyjnych, a są to: Klasztor Mniszek Kamedułek w Złoczewie, Zakon Mniszek Klarysek Kapucynek w Ostrowie Wielkopolskim, Zakon Sióstr NMP z Góry Karmel i Zakon Ubogich Sióstr św. Klary w Kaliszu. W 9 zgromadzeniach męskich przebywa ponad 80 kapłanów zakonnych. 

Zakony zajmują się głównie pracą duszpasterską. Niektóre zgromadzenia prowadzą szkoły, przedszkola, zakłady opiekuńczo-wychowawcze lub domy rekolekcyjne.

 

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła