TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anatola, Leszka, Tamary 03 Czerwca 2023, 04:23
Dziś 5°C
Jutro 19°C
Szukaj w serwisie

Dziś Orszaki Trzech Króli - w 668 miastach Polski oraz w Europie i Afryce

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:13 06.01.2022

Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” w 668 miejscowościach w Polsce przejdą dziś Orszaki Trzech Króli. Odbędą się one także w kilku innych państwach europejskich oraz w Afryce. Barwnemu świętowaniu w uroczystość Objawienia Pańskiego towarzyszy cel charytatywny: w tym roku zbierane będą środki na edukację młodych Kenijczyków.

 

 

Choć z powodu pandemii orszakowe świętowanie będzie nieco skromniejsze, to odbędzie się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. - Staramy się, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, przeżyć uroczystość Epifanii jako radosny moment Objawienia Pańskiego, w którym Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, koloru skóry, pozycji społecznej czy zaangażowania duchowego - podkreślają organizatorzy Orszaku.

Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest samo świętowanie. Scenariusz tegorocznego wydarzenia ma ukazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty i treści, które ze sobą niosą, radość, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie.

„Dzień dziś wesoły!” - śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością - tłumaczą organizatorzy Orszaku.

W tym roku wydarzeniu przyświeca także cel charytatywny: zbierane będą środki na wsparcie wychowanków katolickiego ośrodka dla ubogich chłopców w Nairobi w Kenii. Organizatorzy Orszaku chcą ufundować dla nich 10 miejsc w ośrodku kształcącym w zawodzie mechanika samochodowego - poinformował prezes Fundacji Orszak Trzech Króli, Piotr Giertych.

Marsze odbędą się w 668 miejscowościach. To o 200 więcej niż w roku ubiegłym, ale wciąż mniej niż w szczytowym okresie sprzed pandemii, kiedy to, w roku 2020, orszaki odbyły się w 872 miastach. Piotr Giertych podkreśla, że marsze przejdą także ulicami miast w kilku innych europejskich krajach, a nawet w Afryce, m.in. w Sierra Leone, Czadzie, Kamerunie i Rwandzie.

Oczywiście takich orszaków nie zabraknie także w diecezji kaliskiej. Wiemy na pewno, że Orszak Trzech Króli odbędzie się w: Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Wieruszowie, Lutogniewie, Jarocinie, Krotoszynie, Odolanowie, Żerkowie, Borzęciczkach, Mikstacie, Kotłowie, Wojkowie, Wołczynie, Bycznie i Opatówku.

Zachęcamy do przesyłania relacji zdjęciowych z Orszaków Trzech Króli na adres naszej redakcji: rodzina@radiorodzina.kalisz.pl

Tekst za: KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła