TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Kingi, Krystyna, Michaliny 24 Lipca 2024, 04:47
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

Spotkanie biskupa Damiana Bryla z bractwami kurkowymi diecezji kaliskiej w Żerkowie

Adam Szymański Adam Szymański 18:43 06.01.2024

Mędrcy przychodzą, oddają pokłon i ofiarują Jezusowi to co mieli najdroższego. A jaka jest hojność mojego serca, czy potrafię być hojnym wobec Pana Boga i drugiego człowieka, szczególnie tego potrzebującego? – mówił biskup kaliski Damian Bryl do członków bractw kurkowych z diecezji kaliskiej zgromadzonych na dorocznym spotkaniu noworocznym.

Spotkanie noworoczne bractw kurkowych z całej diecezji kaliskiej, które odbyło się w święto Trzech Króli, rozpoczęła Msza św. w kościele św. Stanisława Biskupa w Żerkowie.


W homilii bp Bryl wskazał, że postawa mędrców, którzy po zobaczeniu gwiazdy uznali ją za znak, jest dla nas zaproszeniem, abyśmy spoglądali w niebo i spostrzegli, że Pan Bóg przychodzi do nas poprzez znaki.


- Mędrcy zapraszają nas, żebyśmy zadbali o to, aby zadać sobie ważne pytania: do czego mnie Pan Bóg zaprasza, czy to co robię jest zgodne z Jego wolą i Bożymi przykazaniami? Dzisiaj często te pytania o wierność Ewangelii, wierność przykazaniom umykają nam. Zadbajmy jako ludzie wierzący o takie pytania i o poszukiwanie na nie odpowiedzi...


Zaznaczył, że mędrcy wyruszyli w drogę, aby spotkać się z niezwykłą osobą, jaką był nowo narodzony Jezus. - Żyjemy w kulturze, która szuka tego co miłe i łatwe, a mędrcy uczą nas, że aby dojść do celu trzeba być wytrwałym i nie zniechęcać się – przekonywał kaznodzieja.

Podkreślał, że droga mędrców zakończyła się pokłonem i złożeniem darów przed Nowonarodzonym. – Mędrcy przychodzą, oddają pokłon i ofiarują Jezusowi to co mieli najdroższego. A jaka jest hojność mojego serca, czy potrafię być hojnym wobec Pana Boga i drugiego człowieka, szczególnie tego potrzebującego? – mówił biskup kaliski.

Dziękował bractwom kurkowym za propagowanie wartości patriotycznych, a także pomoc charytatywną na rzecz potrzebujących.


- Dziękuję, że gdy zachodzi potrzeba, gdy jest jakaś trudna sytuacja można na was liczyć, można liczyć na wasze zaangażowanie i konkretną pomoc. Ważnym wątkiem, który zawsze towarzyszył bractwom kurkowym, szczególnie w czasach niewoli, była formacja i wychowanie patriotyczne. Wiem, że w wielu waszych kołach szukacie sposobów i podejmujecie działania, żeby kształtować patriotycznie społeczeństwo lokalne i młode pokolenie – akcentował bp Bryl.

W kościele zagrała orkiestra dęta z Żerkowa. Podczas spotkania noworocznego przed zgromadzonymi w sali bractwami kurkowymi wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej z Komorza Przybysławskiego, a koncert kolęd zagrali uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha w Jarocinie.

Organizatorem spotkania było Strzeleckie Bractwo Kurkowe z Żerkowa z prezesem Zygmuntem Żukrowskim.

Spotkania noworoczne bractw kurkowych działających na terenie diecezji kaliskiej zainicjowało w 2000 r. Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych. Każdego roku w Święto Trzech Króli członkowie bractw spotykają się z biskupem.

Tekst za: KAI
Audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła