TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy 18 Kwietnia 2024, 07:15
Dziś 3°C
Jutro 9°C
Szukaj w serwisie

Z bł. Rodziną Ulmów modlimy się za nasze rodziny

Szymon Raczyński Szymon Raczyński 20:23 07.12.2023

Wszędzie, gdzie jestem posłuszny Bogu, odkrywam Jego plan wobec mnie i go realizuję tam niebo łączy się z ziemią – mówił bp Szymon Stułkowski, który 7 grudnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat grudniowego spotkania brzmiał: „Rodzina pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła” i przypominał, że trwa peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów po polskich diecezjach.

 W homilii bp Szymon Stułkowski omawiając obraz przedstawiający śpiącego św. Józefa wskazał, że mąż Maryi podobnie jak Ona miał swoje zwiastowanie, przeżywał je we śnie i to czterokrotnie. - Choć w Biblii jest on człowiekiem milczącym, ujmuje nas jednak umiejętnością słuchania Bożego głosu przekazanego przez anioła – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że przyglądając się kompozycji widać, że cztery pola przedstawiają sceny z życia Świętej Rodziny. – Obraz zaprasza, byśmy w codzienności naszego życia szukali modlitewnej ciszy, która umożliwi na usłyszenie Bożego głosu. Równocześnie pokazuje, jak ważna jest w dzisiejszym świecie obecność mężczyzn wierzących w Boga, posłusznych Jego woli, którzy gotowi są stawać w obronie godności i życia swych małżonek oraz dzieci – podkreślił kaznodzieja.

Dodał, że sceny z obrazu ukazują, że niebo spotyka się z ziemią, ponieważ Józef odkrywa wolę Boga i realizuje Boży plan, do którego została zaproszona Maryja. – I dla nas jest to znak mówiący o tym, że tam, gdzie żyjesz, tam, gdzie odkrywasz wolę Pana Boga i realizujesz ją niebo spotyka z ziemią. To może być mój dom, rodzina, wasze małżeństwo, wasza wspólnota domowa. To może być miejsce pracy, miejsce nauki i wypoczynku. Wszędzie, gdzie jestem posłuszny Bogu, odkrywam Jego plan wobec mnie i go realizuję tam On jest obecny, tam niebo łączy się z ziemią – akcentował biskup płocki.

Zachęcał wiernych, aby za przykładem papieża Franciszka wkładali intencje pod figurę śpiącego św. Józefa. - Może warto właśnie w ten sposób powierzać św. Józefowi nasze zmaganie się z wolą Bożą, bo wszyscy mamy z tym problem. Odmawiajmy modlitwę: „Św. Józefie, ucz mnie, jak słuchać głosu Boga, jak rozpoznać Jego wolę i spełniać ją w codziennym życiu” - mówił bp Stułkowski.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup płocki Szymon Stułkowski w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski wskazując na obchodzoną niedawno 32. rocznicę powstania Radia Maryja dziękował rozgłośni i Telewizji Trwam za przekaz z Kalisza promujący wartość życia i rodziny. – Niech dobry Bóg błogosławi tym pięknym i ważnym inicjatywom, aby w coraz lepszy sposób służyły rozszerzaniu dobrej nowiny wszystkim ludziom – powiedział bp Damian Bryl.

Duchowny zachęcił wiernych do dobrego przeżycia Adwentu.

Wcześniej w konferencji nt. „Błogosławiona Rodzina Ulmów – niech będzie dla nas wzorem, że można swoim życiem głosić Ewangelię i świadczyć o Jezusie” świadectwami dzielili się: ks. dr Robert Wielądek, kapłan diecezji warszawsko-praskiej, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, z którym połączono się telefonicznie oraz ks. Witold Kałmucki, kustosz Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie i dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, a także jedna z rodzin, która jak twierdzi zyskała nowych patronów w postaci Rodziny Ulmów. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa. 

Mszy św. przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kępińskiego, koźminkowskiego i żerkowskiego oraz pielgrzymi z Polski. 

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła