TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Anieli, Kasrota, Soni 28 Marca 2024, 16:43
Dziś 16°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

Grupy Kaliskie podążają do Tronu Matki Bożej Częstochowskiej

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z kaliskich parafii. Oznajmiły to dzwony wszystkich kościołów. „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” – pod tym hasłem pielgrzymi będą zmierzać w tym roku na Jasną Górę wsłuchując się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Pawła Gomółkę. Po raz trzeci kierownikiem pielgrzymki jest ks. Rafał Kopis.

Pątników żegnał na granicy Kalisza biskup kaliski Edward Janiak, który prosił o modlitwę w intencji ojczyzny, diecezji, biskupów, kapłanów, rodzin, chorych i wszystkich diecezjan. Prosił pielgrzymów, aby swoją modlitwą otoczyli także młodzież. Przypomniał, że w przyszłym roku w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży.

Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 10 grup kaliskich, 12 promienistych, 1 rowerowej i 1 duchowej.

Wspólnie z grupami kaliskimi wyruszyła w trasę grupa międzynarodowa Argento, w której oprócz Polaków kroczą w tym roku Włosi i Brazylijczycy. W grupie pielgrzymują także dzieci i ich matki z Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

11 sierpnia z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyjedzie na szlak grupa rowerowa, której pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa.

Już po raz czternasty na pielgrzymkę ,,wyruszyła’’ grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub emailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Każdego dnia na falach Radia na częstotliwości 103,1 MHz będzie można znaleźć m.in. konferencje pielgrzymkowe, relacje z trasy, zdjęcia. Radio będzie łączyć się z wędrującymi w godzinie Miłosierdzia i w modlitwie różańcowej. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Od 24 lat w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Błaszek. W tym roku po raz drugi wędrować będzie grupa z Ostrowa Wielkopolskiego o charakterze pokutnym i kolorze popielatym. Jest to grupa adoracji, ciszy i ewangelizacji.

Po raz pierwszy 11 sierpnia o godz. 19.30 pielgrzymi zgromadzą się na rynku w Wieluniu na "Wieczorze Uwielbienia", podczas którego dają świadectwo o swojej wierze w Boga i pokażą miłość do Maryi i św. Józefa. Dzień wcześniej w Lututowie, jak co roku o godz. 20.00 odbędzie się czuwanie modlitewne w kościele parafialnym.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia, gdzie powita ich biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników bp senior Stanisław Napierała.

Biskup kaliski Edward Janiak podkreślał, że pielgrzymi w swoich modlitwach będą polecać młodych ludzi, którzy w przyszłym roku będą świętować wspólnie z Ojcem Świętym. - Młodzież dzisiaj generalnie ma trudno, bo musi dokonywać trudnych wyborów. Chcemy pamiętać, aby ogarnąć modlitwą najsłabszą młodzież, która jest narażona na dopalacze, alkoholizm, bo to jest właściwie największe nieszczęście w rodzinie - powiedział hierarcha.

Wskazał, że ważna jest modlitwa w intencji Kościoła lokalnego, który niedawno przeżywał Kongres Eucharystyczny. - Niech Chrystus, który pozostał z nami jest naszą siłą, mocą i prowadzi nas ku dobremu - mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zaznaczył, że modlitwa jest potrzebna ojczyźnie. - Polecajmy w tej pielgrzymce naszą ojczyznę, ponieważ jest to zawsze sprawa aktualna, zwłaszcza jeżeli chodzi o wierność przykazaniom Bożym, żeby ten liberalizm, który jest w sferze ekonomicznej nie sięgał wnętrza Polaków. Mamy na uwadze to, żeby nie poddawać się modom, trendom, które są przeciw prawu Bożemu, prawu naturalnemu - podkreślał bp Janiak.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 378 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.

Teskt za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Poniżej film z pożegnania grup na Lisie - ZAPRASZAMY

https://www.youtube.com/watch?v=ubkitutwIwk

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła