TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Bernarda, Eryki, Rajmunda 09 Lutego 2023, 14:21
Dziś 3°C
Jutro 2°C
Szukaj w serwisie

Grupy rowerowe z Jarocina, Pleszewa i Kalisza - ariergarda Kaliskiej Pielgrzymki - wyruszyły do Jasnogórskiej Madonny

Adam Szymański Adam Szymański 14:56 11.08.2019

175 rowerzystów wyruszyło dzisiaj z Kalisza w dwóch grupach w 18. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia wraz z pielgrzymami 382. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 28. Diecezji Kaliskiej. Wśród pielgrzymów jest biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Pomysłodawcą pielgrzymki rowerowej jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej Diecezji Kaliskiej. – Wcześniej organizowałem wyjazdy rowerowe po Polsce, a w 2000 r. pojechaliśmy do Rzymu. Potem pojawił się pomysł, aby pielgrzymować rowerami na Jasną Górę. Wtedy uzyskaliśmy aprobatę ówczesnego kierownika pielgrzymki ks. Krzysztofa Ordziniaka i tak to się zaczęło. Grupa rozrosła się i obecnie są dwie: kalisko-pleszewska i jarocińska, w których pielgrzymują rowerzyści z całej diecezji, a nawet spoza – powiedział w rozmowie z KAI Ireneusz Reder.

Grupie kalisko-pleszewskiej przewodzi Ireneusz Reder z Pleszewa. Po raz pierwszy do grupy dołączył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.
Koordynatorem grupy jarocińskiej jest ks. kan. Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Wśród pielgrzymów są także ks. Tomasz Kubiak, proboszcz parafii św. Barbary w Magnuszewicach i franciszkanin o. Bartłomiej z klasztoru w Jarocinie.

Po raz pierwszy do rowerzystów pielgrzymki kaliskiej dołączył bp Łukasz Buzun. – Od dzieciństwa jeżdżę na rowerze. Bardzo to lubię. Pielgrzymowałem już kiedyś rowerem z diecezji białostockiej, z której pochodzę – mówi dla KAI biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Duchowny dodaje, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy. - W czasie takiego pielgrzymowania w ciszy odmawiamy różaniec i inne modlitwy. Będzie też czas, aby zatrzymać się w kościele na krótką adorację Najświętszego Sakramentu czy odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Oczywiście, każdego dnia będziemy uczestniczyć we Mszy św. – podkreśla bp Buzun.

Na rowerach na Jasną Górę podążają ludzie w różnym wieku, począwszy od kilkuletnich dzieci. Najstarszy uczestnik liczy ponad 70 lat.

Rowerzyści rozpoczęli pielgrzymkę od Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przewodniczył bp Łukasz Buzun. Po Eucharystii kustosz kaliskiej bazyliki ks. prał. Jacek Plota w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego zawierzył pielgrzymów patronowi.

Na postojach rowerzyści codziennie uczestniczą we Mszy św., wsłuchują się w konferencje głoszone przez ojca duchownego i wspólnie modlą się. – Specyfika duchowa pielgrzymki rowerowej jest inna niż pieszej. Jadąc na rowerze indywidualnie modlimy się np. różańcem – tłumaczy Ireneusz Reder.

W pielgrzymce rowerowej po raz siódmy uczestniczy cała rodzina. – Wraz z mężem Dawidem, 10-letnią córką Małgosią i 12-letnim synem Jasiem pielgrzymujemy na Jasną Górę od siedmiu lat. Na początku dzieci woziliśmy w wózkach, a od czterech lat już same jeżdżą na rowerach – mówi Patrycja z Pleszewa, która dodaje, że w drodze modlą się za Kościół i rodzinę.

- W tym roku jadę już dziewiąty raz. Jest to potrzeba serca, aby z podziękowaniami i prośbami ruszyć do naszej Matki. Wybrałam taką formę pielgrzymki, ale w przyszłym roku planuję pójść pieszo na Jasną Górę – powiedziała Beata ze Strzegowej.

Rowerzyści dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia wspólnie z pątnikami 382. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 28. Diecezji Kaliskiej. Pielgrzymów w Częstochowie powita bp Łukasz Buzun.

14 sierpnia po Mszy św. porannej część pielgrzymów powróci do Kalisza, a grupa chętnych wyruszy w dalszą drogę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Grupie przewodził będzie pomysłodawca Paweł Tarchalski.

Wcześniej, na Mszy św. o godzinie 9.00 Narodowe Sanktuarium Świętego Józefa gościło pielgrzymów rowrerowych podążających także na Jasn Górę, któży wyruszyli z Chojnic w Diecezji Pelplińskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła