TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Kingi, Krystyna, Michaliny 24 Lipca 2024, 04:50
Dziś 16°C
Jutro 22°C
Szukaj w serwisie

I Diecezjalne Spotkanie Parafialnych Kół Caritas

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 14:58 15.06.2024

Jesteśmy biorcami Bożego Miłosierdzia, ale Ono wzywa nas do tego, byśmy byli również Jego dawcami wszędzie tam, gdzie Bóg nas pośle – mówił biskup Łukasz Buzun podczas Mszy św. sprawowanej podczas I Diecezjalnego Spotkania Parafialnych Zespołów Caritas w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na kaliskim Szczypiornie.

U progu modlitewnego spotkania głos zabrał ks. Łukasz Skoracki – zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej:

W homilii bp Łukasz Buzun zwrócił uwagę na wyjątkowe okoliczności spotkania, a mianowicie wspomnienie błogosławionej, która była szczególnie związana z Kaliszem:

Kaznodzieja zwrócił szczególną uwagę na znaczenie obecności Kół Caritas w przestrzeni parafialnej, sygnalizując, jaki charakter powinna mieć owa wspólnota:

Nieodłącznym elementem Caritas jest miłosierdzie. Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej nawiązał do Bożego Miłosierdzia i tego, jak człowiek może z Nim współpracować:

Przed zakończeniem Eucharystii do zgromadzonych wiernych zwrócił się ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu:

Kolejną częścią spotkania był wspólny posiłek, który stał się przestrzenią do rozmowy. Wykorzystał to m.in. ks. Łukasz Skoracki. Przygotował on prezentację, która bazowała na ankietach wypełnionych przez członków Parafialnych Kół Caritas z całej diecezji kaliskiej. U początku swego wystąpienia zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej pochylił się jednak nad bardzo istotnym wątkiem życia społecznego:

Przykładowe działania PZC to zbiórki przedświąteczne, paczki dla dzieci i potrzebujących rodzin, choinki lub drzewka świąteczne z serduszkami Caritas, sprzedaż okolicznościowa, zbiórki na rzecz potrzebujących, pomoc Ukrainie, pomoc w losowych zdarzeniach, pomoc seniorom, zakup leków, bony, Karta Biedronki, spotkania z chorymi i samotnymi, pomoc chorym i niepełnosprawnym dzieciom z parafii, współpraca ze szkołami oraz angażowanie młodzieży w niesienie pomocy, kolonie dla dzieci, udział w FEAD, banki żywności, rozdawanie żywności i odzieży, a także włączanie się w akcje parafialne.

Parafialne Zespoły Caritas – działające przy parafiach grupy, które zrzeszają osoby pragnące nieść pomoc i wsparcie najuboższym i najbardziej potrzebującym członkom parafii. Są one nieocenionym wsparciem zwłaszcza dla proboszczów parafii. To z ich pomocy w lokalnych społecznościach, w przypadku jakiejkolwiek losowej sytuacji, mogą korzystać potrzebujący.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas m.in. z parafii św. Pawła w Ostrowie Wielkopolskim, parafii MB Fatimskiej w Ostrowie Wielkopolskim, parafii św. Marka Ewangelisty w Rososzycy, parafii św. Wawrzyńca w Chynowej, parafii NMP Królowej Polski w Kaliszu, parafii NMP Królowej Korony Polskiej w Wierzbnie, parafii NMP Wniebowziętej w Witaszycach, parafii św. Marcina Biskupa w Kępnie, parafii św. Anny w Błaszkach, parafii Zwiastowania NMP w Kaliszkowicach Kaliskich, parafii Chrystusa Króla w Jarocinie, parafii Świętej Trójcy w Kucharkach, parafii Świętego Krzyża w Brzezinach, parafii św. Jana Pawła II w Kaliszu, parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Bukownicy, parafii Wniebowzięcia NMP w Kaliszu, parafii św. Marcina w Jarocinie, parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu oraz parafii św. Wojciecha i św. Stanisława w Burzeninie.

Tekst i audio: Klara Czerewkiewicz & Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz
Zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła