TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 10:17
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

I Kaliskie Spotkanie Ludzi Nowej Kultury

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 20:08 14.11.2021

Fundacja Światło i Sól zaprasza do udziału w I Kaliskim Spotkaniu Ludzi Nowej Kultury. Przedsięwzięcie odbędzie się 21 listopada w Auli im. Prof. J. Rubińskiego WP-A UAM, początek o godzinie 18.00. Spotkanie, na które składać się będzie spektakl oraz panel dyskusyjny, otwarte jest dla wszystkich zainteresowanych tworzeniem, promowaniem i dostępnością kultury przenikniętej wartościami chrześcijańskimi.

- W uchwale Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 27 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida znajdujemy słowa św. Jana Pawła II: Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem – mówi ks. Aleksander Janas. - Pragniemy jako Fundacja Światło i Sól w ramach I Kaliskiego Spotkania Ludzi Nowej Kultury przybliżyć lokalnej społeczności oraz studentom Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu postać tego wybitnego artysty – wyjaśnia prezes Zarządu Fundacji.

Pierwszą część spotkania wypełni spektakl poetycki „Chwila myśli” na podstawie utworów Cypriana Kamila Norwida. Do tego wyjątkowego przedsięwzięcia scenariusz napisał Dariusz Kowalski - aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, który posługując się nieskazitelną polszczyzną i najczystszą liryką pozwoli przejść drogę, którą Norwid kreśli w swej twórczości.

Na scenie pojawią się również: Joachim Mencel - muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, a także wirtuoz liry korbowej i Barbara Pospieszalska – wokalistka. Słowo wypowiadane na żywo wraz z oprawą muzyczną stworzą przestrzeń, w której każdy będzie miał szansę zachwycić się twórczością artysty, którego rok właśnie przeżywamy. Drugą część spotkania stanowić będzie panel dyskusyjny poświęcony Nowej Kulturze. Ks. Aleksander Janas wraz z prezentującymi się wcześniej artystami postara się ukazać tło historyczne, a także aktualne możliwości rozwoju kultury zakorzenionej w wartościach chrześcijańskich.

 

 

Fundacja Światło i Sól została powołana w 2020 roku. - W tym czasie udało się nam przeprowadzić koncert inauguracyjny oraz rozpocząć pracę nad czterema kluczowymi projektami – przybliża Fundację jej prezes. - W trakcie tego roku przeprowadziliśmy serię pilotażowych warsztatów dla młodzieży ze szkół średnich. Dzięki temu doświadczeniu zauważyliśmy konieczność poszerzenia bazy wolontariatu o osoby, które poprzez swoją dojrzałość pomogą nam w systematycznej pracy. Wierzymy, że w naszej lokalnej społeczności jest wiele osób, które pragną, aby kultura przeniknięta wartościami chrześcijańskimi była tworzona, promowana i dostępna dla każdego – dodaje ks. Janas.

 

Szczegóły odnośnie wydarzenia:

TERMIN: 21 listopada 2021 roku

HARMONOGRAM:

18.00 - spektakl

19.00 - panel dyskusyjny

MIEJSCE: Aula im. prof. J.Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30, Kalisz

WIECEJ INFORMACJI: https://swiatloisol.pl

REJESTRACJA: https://eventdei.pl/wydarzenie/i-kaliskie-spotkanie-ludzi-nowej-kultury/

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła