TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 11:26
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

I Spotkanie Ludzi Nowej Kultury w Kaliszu

Karolina Gaweł Karolina Gaweł 23:43 21.11.2021

 

W niedzielę - 21. listopada - odbyło się I Kaliskie Spotkanie Ludzi Nowej Kultury, zorganizowane przez Fundację Światło i Sól w murach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu.

Organizatorzy na swej stronie internetowej piszą:

W uchwale Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 27 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida znajdujemy słowa św. Jana Pawła II: “Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem.”

Rok tegoż wybitnego, ale często niedocenianego pisarza, stał się kluczem do przybliżenia jego sylwetki szerszemu audytorium, o co niewątpliwie zadbała Fundacja Światło i Sól. O wydarzeniu opowiedział również ks. Aleksander Janas – prezes fundacji:

I Kaliskie Spotkanie Ludzi Nowej Kultury składało się z dwóch części, a pierwszą z nich był spektakl poetycki „Chwila myśli”, przygotowany na podstawie norwidowskich utworów. Wśród nich znalazła się m.in. "Moja piosnka (II)".

W tym miejscu warto nadmienić, że scenariusz został napisany przez Dariusza Kowalskiego – aktora teatralnego, filmowego i dubbingowego – który o twórczości Cypriana Kamila Norwida wypowiada się z ogromną sympatią:

Warstwą muzyczną zaopiekowali się m.in. Joachim Mencel – muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, a także wirtuoz liry korbowej. Wspomniany muzyk podzielił się z nami swoim osobistym doświadczeniem Kalisza:

Całe wystąpienie ubogaciła swym wokalem również Lidia Pospieszalska.

Drugą część programu stanowił panel dyskusyjny, poświęcony Nowej Kulturze. Spotkanie poprowadził ks. Aleksander Janas - prezes Fundacji Światło i Sól - wraz z artystami, którzy wykonali spektakl. Organizatorzy zapewniali, że prowadzący postarają się ukazać tło historyczne, a także aktualne możliwości rozwoju kultury zakorzenionej w chrześcijańskich wartościach i tak się właśnie stało.

Na zakończenie artyści i przybyli goście zaśpiewali wspólnie jedną z pieśni oazowych - "Cichy zapada zmrok" - a także ks. prał. Andrzej Latoń - proboszcz parafii pw. św. Gotarda w Kaliszu - pobłogosławił wszystkich zgromadzonych.

Swymi wrażeniami podzieliła się z nami Mariola – jedna z uczestniczek tej kulturalnej uczty:

Tekst: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz & https://swiatloisol.pl/
Zdjęcia: Karolina Gaweł/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła