TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 11:04
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

III Regionalna Parafiada Diecezji Kaliskiej

W czwartek, 28 maja 2009 roku w Pichlicach odbyła się III Regionalna Parafiada Diecezji Kaliskiej...

...dla dzieci ze Szkół Podstawowych Gminy Sokolniki i młodzieży ze Szkół Gimnazjalnych naszej Diecezji

Parafiada rozpoczęła się od Mszy św. odprawionej w miejscowym kościele. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Ks. Prałat Henryk Orszulak z Wieruszowa. Współkoncelebransami byli : Ks. Jan Matwijiszyn z Walichnów, Ks. Kazimierz Wawrzyniak z Sokolnik i Ks. Józef Kaczmarek z Pichlic. Ks. Józef w homilii wyjaśnił główne przesłanie Parafiady, której twórcą jest O. Józef Joniec z Warszawy.

Parafiada opiera się na "triadzie" -świątyni, stadionie i teatrze. Ma na celu integralny rozwój młodego człowieka. W realizacji Parafiady widoczne jest przesłanie Ks. Stanisława Konarskiego - "Dokładajcie wszystkich starań, kształcąc: serce-cnotami, umysł-naukami ciało-ćwiczeniami".

Po Mszy św. dzieci i młodzież przeszli do pobliskiej szkoły i po krótkim przygotowaniu przystąpili do realizacji dwóch następnych zadań Parafiady: stadionu i teatru. Do Pichlic przyjechało 143 uczestników Parafiady z następujących miejscowości : Wieruszowa, Ochedzyna, Sokolnik, Walichnów, Pichlic i Lututowa. Nie dotarło kilku zgłoszonych uczestników z innych miejscowości. Nad sprawnym przebiegiem Parafiady czuwało prawie 20 opiekunów i wychowawców. Dzieci ze Szkół Podstawowych rywalizowały ze sobą w 4 dyscyplinach sportowych: warcabach, biegu przełajowym na 300 metrów, rzutem piłeczki palantowej i ringu. Młodzież rywalizowała również w 4 dyscyplinach sportowych : badmintonie, tenisie stołowym, warcabach i biegu przełajowym na dystansie 600 metrów. Każdy z uczestników miał prawo wyboru jednej dyscypliny sportowej. Wszyscy mogli uczestniczyć w konkursie plastycznym. Konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem. Dzieci miały temat prac: "Moja ulubiona dyscyplina Parafiadowa" a młodzież "Parafiadowe przesłanie pokoju". Dzieci w tym konkursie startowało aż 31, a młodzieży 12. Dzieci miały zapewniony posiłek, napoje i miłą, przyjacielską atmosferę.

W rywalizacji zespołowej w kategorii Szkół Podstawowych pierwsze miejsce wywalczyły dzieci z Pchlic, a w kategorii Szkół Gimnazjalnych młodzież z Lututowa. Dwa najlepsze zespoły ze Szkół Podstawowych tj. Pichlice i Sokolniki, dwa najlepsze zespoły z Gimnazjów tj. Lututów i Walichnowy oraz organizatorzy z PKS "BARKA" z Pichlic wywalczyli prawo do udziału w XXI Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w Warszawie (4 - 12 lipca br.).

W rywalizacji indywidualnej na uznanie zasługują zwycięzcy w poszczególnych kategoriach. Szkoła Podstawowa : bieg przełajowy - Mariusz Zakręta z Pichlic i Gasztych Anita z Ochędzyna, warcaby - Kuś Rafał z Sokolnik i Swiątek Martyna z Pichlic, rzut piłeczką palantową - Żurek Marcin z Ochędzyna i Woźniak Martyna z Pichlic, ringo - Radek Rembecki z Ochędzyna i Tyczka Kinga z Walichnów. Wśród młodzieży zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: tenis stołowy - Kołaczek Klaudia z Wieruszowa i Szyszka Rafał z Lututowa, warcaby - Slęzak Arek z Lututowa i Dominika Kopacka z Sokolnik, badminton - Kowalczyk Marcin z Pichlic i Redes Andżelika z Walichnów, bieg przełajowy - Garczarek Mateusz z Sokolnik i Pieprzyk Izabela z Lututowa.

W konkursie plastycznym zwycięzcami zostali: wśród dzieci - Paulina Krzywańska z Pichlic, a wśród młodzieży Paweł Kononów z Lututowa.

Parafiada w Pichlicach zakończyła się rozdaniem pucharów dla najlepszych zespołów tak w kategorii Szkół Podstawowych jak i Gimnazjów, wręczeniem medali, dyplomów i stosownych upominków. Parafiadę zaszczycili swoją obecnością : Pan Starosta i Pan Wicestarosta Pow. Wieruszowskiego, Pan Przewodniczący Rady Powiatu, Pani Wójt Gminy Sokolniki, Pan Dyrektor Banku w Sokolnikach.

Powyższą relację przygotował Proboszcz z Pichlic Ks. kan. Józef KACZMEREK - dziękujemy!

Poniżej zamieszczamy reportaż z Pichlic oraz pakiet zdjęć - zapraszamy do korzystania.
Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła