TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Blanki, Edmunda, Eligiusza 01 Grudnia 2021, 11:19
Dziś 2°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Inauguracja kolejnego roku działalności Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 13:11 21.11.2021

Muzyka w liturgii ma ważne znaczenie, ponieważ tworzy przestrzeń do spotkania z Panem, który przychodzi - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas mszy św. sprawowanej w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu z okazji inauguracji kolejnego roku działalności dydaktyczno-artystycznej Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu.

Biskup kaliski wyraził najpierw słowa wdzięczności za pracę i zaangażowanie słuchaczy i wykładowców kaliskiego studium:

Kaznodzieja zachęcał słuchaczy do troski o solidny warsztat:

Biskup Damian zauważył, że w liturgii ważne jest doświadczenie obecności Boga i prosił przyszłych organistów, aby zatroszczyli się o osobiste spotkanie z Panem w liturgii:

Dalej prosił, aby posługa organisty zawsze była służbą wspólnocie Kościoła:

Kaznodzieja akcentował, jak ważne jest posłuszeństwo przepisom liturgicznym:

Biskup kaliski podkreślał, że pomiędzy tym, co robimy oraz codziennym życiem musi być spójność i jedność:

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: ks. prał. dr Zbigniew Cieślak, ks. prof. dr hab. Piotr Nawrot oraz ks. prof. dr hab. Dariusz Kwiatkowski.

Po mszy św. biskup Damian Bryl wręczył indeksy słuchaczom rozpoczynającym w tym roku naukę w studium organistowskim, a wszyscy zebrani wysłuchali wykładu ks. prof. dr. hab. Piotra Nawrota.

W Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kaliszu trwa 4 lata. Zajęcia grupowe odbywają się w soboty, a zajęcia indywidualne w tygodniu: nauka fortepianu i organów. Przedmioty, jakie przewiduje ratio studiorum, to: zasady muzyki, chorał gregoriański, harmonia, kontrapunkt, gra liturgiczna,, solfeż, historia muzyki, organoznawstwo, liturgika i prawodawstwo muzyki kościelnej.

Celem Studium jest solidne wykształcenie muzyczno - liturgiczne organistów parafialnych oraz podniesienie poziomu gry liturgicznej w parafiach jak i w diecezji kaliskiej.

Dyrektorem Studium Organistowskiego w Kaliszu jest dr Krzysztof Niegowski, natomiast delegatem Biskupa Kaliskiego ds. Studium jest ks. prał. dr Zbigniew Cieślak.

Tekst, zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła