TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 11:11
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

Inauguracja Roku Życia Konsekrowanego

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 30.11.2014

Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka i biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna w ostrowskiej konkatedrze zainaugurowano Rok Życia Konsekrowanego. Uroczystość połączono z odpustem ku czci św. Andrzeja Apostoła, drugiego patrona parafii.

W homilii bp Łukasz Buzun wskazywał, że Rok Życia Konsekrowanego poświęcony jest osobom, które oddają się w swoim życiu Panu Bogu i służą w Kościele w zakonach, w konkretnych nurtach charyzmatu swoich założycieli.

Podkreślał, że Adwent jest czasem łaski danym człowiekowi przez Boga. - Adwent to czas łaski, która budzi się w ludzkim sercu. Duch Święty działa w sercu każdego z nas i woła przez ten twórczy niepokój: nie niszcz tego wewnętrznego ukierunkowania, nie niszcz tego wewnętrznego dynamizmu, nie daj sobie zdusić daru łaski. Niech czas Adwentu będzie czasem zwycięskim w naszym życiu – mówił kaznodzieja.

Zachęcał do modlitwy i wsłuchiwania się w Słowo Boże. - Potrzeba modlitwy do Ducha Świętego niech będzie w naszej świadomości. Ważna jest modlitwa do Ducha Świętego, który otwiera i przygotowuje nas na przyjęcie Słowa Bożego. Może w tym czasie Adwentu potrzeba zarezerwowania sobie takiego odcinka czasu, aby był poświęcony na wyciszenie, oddalenie niepokojów, myśli, skupienie, pochylenie się nad Słowem Bożym, bo inaczej nie będziemy poznawali Chrystusa – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Zaznaczył, że słowo z dzisiejszej Ewangelii „czuwajcie” to jest wezwanie, które dotyczy każdego chrześcijanina. - Czuwanie to otwartość, gotowość na odebranie Słowa na różne sposoby, bo Bóg mówi do nas w różny sposób: w kościele, świątyni, ale także mówi w naszej codzienności, przez drugiego człowieka, może biednego, odrzuconego, na którego nikt nie patrzy dobrym okiem. Duch Święty wzywa nas do przemiany, do bycia człowiekiem miłosiernym, do bycia człowiekiem modlitwy – podkreślał hierarcha.

Wskazał na Maryję jako przewodniczkę Adwentu. - Patrzmy na Maryję i prośmy Ją o ten duchowy klimat, o radość, która przynosi nam światło, abyśmy przez dobre czyny oczyszczali nasze wnętrze. Prośmy Ją o wstawiennictwo. Maryja Niepokalanie Poczęta jest dla nas najlepszą pośredniczką u Boga. Niech w tym czasie Adwentu Maryja będzie obecna w naszych myślach, modlitwie, spojrzeniu na drugiego człowieka – mówił bp Buzun.

Przed udzieleniem błogosławieństwa biskup kaliski nawiązał do uroczystości odpustowej wskazując na św. Andrzeja Apostoła. -  Wszyscy apostołowie ponieśli śmierć męczeńską. Dzisiaj tyle ludzi na świecie ginie z powodu przyznania się do Chrystusa. Chcemy o nich pamiętać. Bądźmy odważnymi świadkami Chrystusa. Czuwajmy i módlmy się, bo o godzinie, której się nie spodziewamy Syn Człowieczy przyjdzie. Wszyscy idziemy w jednym kierunku. Wszystkim na optymizm, który płynie z chrześcijańskiej wiary, na bogactwo życia duchowego, byśmy żyli według zamysłu i planu Bożego jako rodzice, jako osoby konsekrowane, jako kapłani, jako biskupi, jako ludzie pełniący jakąkolwiek funkcję wobec społeczeństwa udzielam pasterskiego błogosławieństwa – powiedział bp Janiak.

Uroczystość była okazją do przekazania diecezji kaliskiej przez ks. kan. dr Jana Stachowiaka medali papieskich zbieranych przez niego przez lata. W kolekcji znalazło się 60 najcenniejszych medali wydanych przez Stolicę Apostolską od 1417 r. po czasy współczesne łącznie z medalem papieża Franciszka. Emerytowany kapłan podarował też swoją książkę wydaną w 2007 r. pt. „Papieże w przepowiedni św. Malachiasza w heraldyce i numizmatyce”, w której spisał przepowiednie o 112 papieżach, gdzie uwzględnił też Jana Pawła II jako „Pracę słońca” i Benedykta XVI jako „Chwałę oliwki”.

Bp Edward Janiak podziękował za ten dar i zapewnił, że medale ubogacą Muzeum Diecezji Kaliskiej. Jako dar wdzięczności ofiarował ks. kan. Janowi Stachowiakowi kopię figury św. Jana Pawła II, która stoi przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Podczas uroczystości proboszcz konkatedry ks. prał. Tomasz Ilski złożył bp. Edwardowi Janiakowi życzenia z okazji obchodzonej dzisiaj 18. rocznicy sakry biskupiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła