TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aliny, Anety, Benona 17 Czerwca 2024, 00:43
Dziś 18°C
Jutro 24°C
Szukaj w serwisie

IV FESTIWAL ŚWIĘTYCH I BŁOGOSŁAWIONYCH w Nowych Skalmierzycach

Maria Cieślak Maria Cieślak 20:58 15.09.2023

W Nowych Skalmierzycach trwa IV Festiwal Świętych i Błogosławionych Ecce Homo. W tym roku bohaterem wydarzenia stał się św. Rafał Kalinowski. Organizatorem Festiwalu jest parafia pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach a współorganizatorami miejscowa Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów i Stowarzyszenie SP Skalmierzyce Edukreator. Na wydarzenie składają się różnorodne formy spotkań – warsztaty edukacyjne, konferencje, nabożeństwa a także koncert.

W piątek, 15 września, w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nowych Skalmierzycach o godz. 17. Miała miejsce prelekcja p. dr hab. Marcina Szydisza z Uniwersytetu Wrocławskiego zatytułowana „Niespokojne serce – Rafał Kalinowski i jego czasy”. O godz. 18. Rozpoczęto Eucharystię pod przewodnictwem JE Biskupa Damian Bryla, Pasterza Diecezji Kaliskiej. Podczas procesyjnego wejścia wprowadzono do kościoła relikwie św. Rafała Kalinowskiego.

W homilii Biskup Kaliski nawiązując do słów Papieża Jana Pawła II opisujących św. Rafała, podkreślał, że najistotniejsza w życiu Karmelity była Miłość:

Ks. bp Damian zaznaczył, że na przykładzie życia św. Rafała Kalinowskiego, widać wyraźnie, że nie ma prawdziwej Miłości bez oddania siebie. Wspomniany święty oddawał siebie Bogu, bliźnim, a także ojczyźnie. Jako oficer wojskowy i inżynier Józef Kalinowski był świadomy, że Powstanie Styczniowe, w którym brał udział, jest skazane na porażkę. Jednak w imię ofiarnej miłości względem ojczyzny dołączył do powstańców.

Wymowne świadectwo o życiu świętego karmelity dał także ks. kard. Józef Glemp:

Przed Błogosławieństwem głos zabrał Proboszcz miejsca, dziekan dekanatu ołobockiego, ks. kan. Zbigniew Króczyński.

IV Festiwal Świętych i Błogosławionych Ecce Homo  współfinansowano ze środków Gminy i Miasta  Nowe Skalmierzyce oraz Powiatu Ostrowskiego. Wydarzenie zrealizowano także przy współpracy Biura Misyjnego Karmelitów Bosych w Krakowie, Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej oraz Wydawnictwa Karmelitów Bosych w Krakowie.

Festiwal w tym roku kończy się 16 września koncertem ostrowskiego Chóru Nauczycielskiego im. St. Wiechowicza pod dyrekcją Janusza Lipińskiego.

Tekst, audio i zdjęcia: Maria Cieślak/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła