TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Aurory, Fryderyka, Oliwii 05 Marca 2024, 11:14
Dziś 4°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

IX Pielgrzymka Pszczelarzy Diecezji Kaliskiej do św. Józefa

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 28.09.2014

Najpiękniejszą promocją rodziny jest świadectwo szczęśliwych małżonków, którzy potrafią budować na fundamencie Jezusa Chrystusa – mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas IX Pielgrzymki Pszczelarzy Diecezji Kaliskiej. Pszczelarze z 23 kół z terenu Południowej Wielkopolski zgromadzili się w Sanktuarium św. Józefa.

W homilii biskup kaliski nawiązał do zbliżającego się III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który będzie obradował na temat rodziny w Rzymie w dniach 5-19 października. - My tutaj w Sanktuarium św. Józefa modlimy się oddając szczególną cześć Świętej Rodzinie przed cudownym obrazem i jesteśmy przekonani, że za przyczyną św. Józefa wszystkie sprawy się rozwiązują – powiedział celebrans.

Stwierdził, że rodzina potrzebuje siły duchowej, aby przeciwstawić się różnym prądom, które usiłują zniszczyć jej istotę poprzez wprowadzanie różnych alternatywnych definicji rodziny, przez narzucanie dzieciom programów nauczania sprzecznych z wiarą i światopoglądem rodziców. Dodał, że ludzie wierzący mają obowiązek przeciwstawiać się tym ideologiom. - Wszystkie te innowacje, łącznie z dewiacjami i tą tzw. równością płci, którą wprowadza w programy szkolne, rodzice mają prawo do tego, żeby w kwestiach moralnych szkoła nauczała tak, jak sobie życzą. Nikt nie zastąpi rodziców w wychowaniu dzieci, ani Kościół, ani szkoła, ani państwo – mówił hierarcha.
 
Podkreślał, by w rodzinie nie zabrakło siły do realizowania w świecie swojej misji potrzebna jest rodzinna modlitwa.

Wskazał, że Kościół zawsze będzie stał na straży życia. - Dzisiaj, kiedy lansuje się cywilizację śmierci, to Kościół, choćbyśmy byli w cząstce mniejszej, nigdy nie będzie ani za aborcją, ani za eutanazją. Nie patrzmy na żadne prawo, ustawy, bo wszystko można przegłosować, ale trzymajmy się prawa Bożego – wołał bp Janiak.

Biskup zachęcał do włączenia się dzisiaj o godz. 15.00 w odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego. - W wielu miejscach w świecie ludzie gromadzą się na skwerach, ulicach, w domach, by o godz. 15.00 odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego. Prosiłbym Was, żeby się łączyć, wypraszając Boże Miłosierdzie za wszystkie grzechy, zwłaszcza te najcięższe: zabijania ludzi, niepokoju, prosząc o Jego Miłosierdzie, aby był pokój na świecie i w naszych duszach – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

W procesji z darami prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Południowej Józef Pietraszek i skarbnik Kazimierz Zaleski przynieśli paschał, który zostanie poświęcony i zapalny podczas liturgii Wigilii Paschalnej. Przedstawiciele poszczególnych kół pszczelarzy ofiarowali różne rodzaje miodów i świece.  

Po komunii św. bp Edward Janiak w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego odmówił akt zawierzenia pszczelarzy temu patronowi. Odmówił też modlitwę w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Pielgrzymkę zakończyła procesja do pomnika bł. Jana Pawła II, przy którym kustosz sanktuarium ks. prał. Jacek Plota odmówił modlitwę dziękczynną za kanonizację św. Jana Pawła II.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła